Jak dzielimy klawiatury komputerowe?

Przy kompletowaniu komputera zwracamy uwagę na takie elementy jak procesor, pamięć RAM czy karta graficzna. Większość z nas nie przykłada natomiast wagi do klawiatury, która jest przecież nieodzownym elementem PC-a i to nie tylko w przypadku graczy, bo ma ona przecież o wiele szersze zastosowanie. Nie jest żadną tajemnicą, że dobrze dobrana klawiatura podnosi komfort i zwiększa szybkość pracy. Skoro jest to tak ważny element, postanowiliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej i sprawdzić jak dzieli się klawiatury dostępne na rynku. Ich podziału dokonaliśmy ze względu na komunikację z komputerem, mechanizm działania oraz układ.

Podział ze względu na komunikację z komputerem

* Klawiatura przewodowa

Są to bez wątpienia najpopularniejsze klawiatury. Nie wymagają one zasilania w postaci dodatkowych akumulatorów, bo energię potrzebną do pracy pobierają bezpośrednio z komputera. Ich największą wadą jest sam kabel, który może w pewien sposób nas ograniczać. Obecnie klawiatury przewodowe dostępne na rynku wykorzystują porty USB i PS/2, choć od tych drugich producenci od pewnego czasu odchodzą.

* Klawiatura bezprzewodowa

Klawiatury bezprzewodowe energię muszą czerpać z zewnętrznego zasilania. Najczęściej są to baterie typu AA lub AAA. Ich największym atutem jest brak kabli na biurku. Z komputerem łączą się one za pomocą technologii Bluetooth, Wi-Fi oraz przez podczerwień.

klawiatura

Podział ze względu na mechanizm działania

* Klawiatura tradycyjna

Takie klawiatury spotykamy na większości biurek. Będą to klasyczne tego typu produkty, które działają dzięki gumowym stykom.

* Klawiatura mechaniczna

Nieco bardziej zaawansowanym elementem jest klawiatura mechaniczna. Ta do działania wykorzystuje przełączniki. Jest to o tyle korzystne, że przyciski są bardziej sprężyste i wytrzymałe, bo ich wytrzymałość szacuje się na około 50 milionów uderzeń. Problemem może być tu natomiast głośna praca, co może utrudnić innym osobom przebywanie w pomieszczeniu, w którym pracujemy.

klawiatura mechaniczna

Podział ze względu na układ

* Klawiatura klasyczna

Klawiatura o prostokątnym bądź lekko zaokrąglonym kształcie. Poleca się je osobom, które nie poszukują dopasowanych rozwiązań, a liczą się z ceną takiego produktu.

* Klawiatura ergonomiczna

Te klawiatury zostały stworzone z myślą o osobach, które pracują przy komputerze. Produkuje się je w oparciu o badania naukowców. Charakteryzują się one między innymi zoptymalizowanym kształtem i rozmieszczeniem klawiszy do wygodnego ułożenia dłoni oraz szybkiego i bezwzrokowego pisania. Poza tym mają podkładkę pod nadgarstki.

* Klawiatura dzielona

W zasadzie jest to klawiatura ergonomiczna, która jak nie trudno zgadnąć jest podzielona na dwie części. Wszystko po to, aby zapewnić optymalną pracę. Połówki klawiatury można ułożyć pod dowolnym kątem tak jak nam wygodnie.

klawiatura dzielona

W tym artykule przedstawiliśmy Wam różne rodzaje klawiatur. W kolejnym postaramy się bliżej przyjrzeć konkretnym czynnikom, które powinny determinować ich wybór.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *