7 nawyków, które warto wyrobić, aby wydawać mniej pieniędzy

Wszyscy kupujemy i nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Co więcej, wcale nie musimy z tym walczyć, pod warunkiem, że nauczymy się robić zakupy mądrze i wyrobimy sobie określone nawyki związane z kupowaniem.
1. Kupuj z listą
Podstawa to prawidłowe planowanie zakupów i chodzenie do sklepu z listą. Tylko to sprawia, że jesteśmy w stanie oprzeć się promocją i kupowaniu wielopaków, które są całkowicie zbędne. Wystarczy zaplanować tygodniowy jadłospis dla naszej rodziny, aby unikać niepotrzebnego wydawania pieniędzy, a przede wszystkim marnowania żywności. Zróbmy wszystko, aby wyrzucać, jak najmniej.
2. Planuj duże zakupy
Tylko wtedy, gdy wiesz, co ci potrzebne, możesz skorzystać z posezonowych wyprzedaży i promocji. Nie musisz aż tak nadążać za modą, aby nie móc kupić zimowych butów wczesną wiosną, gdy są sporo tańsze. Podobnie jest z oponami, sprzętem sportowym, a nawet wyjazdami na wakacje.
3. Nie kupuj za pożyczone
Postaraj się oprzeć ratom, nawet tym nieoprocentowanym i staraj się odłożyć pieniądze na większy zakup. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć pewność, że nie wpadniesz w tarapaty finansowe, ale też zyskasz pewność, że naprawdę zależy ci na danej rzeczy, jest ci potrzebna i będziesz jej używać. Innymi słowy, kupisz z pełną świadomością, że chcesz to mieć i byłeś w stanie poczekać z zakupem.
4. Kupuj produkty dobrej jakości
To prawda, że biednych nie stać na bylejakość. Rzeczy dobrej jakości, renomowanej marki, wykonane z wysokiej klasy materiałów przetrwają zdecydowanie dłużej i będziesz mógł zaoszczędzić na tym, że natychmiast nie będziesz musiała kupić kolejnego przedmiotu.
5. Kupuj rzeczy używane
W ten sposób nie tylko oszczędzasz swoje pieniądze, ale też dajesz przedmiotom drugie życie i troszczysz się o środowisko. W sieci jest mnóstwo platform, na których kupimy książki, płyty, gry, a nawet odzież. Pamiętaj też, że system działa w dwie strony i równie dobrze, to ty możesz z czasem odsprzedać to, co jest ci niepotrzebne.
6. Dbaj o to, co masz
Zbyt często niedbale traktujemy posiadane przez nas przedmioty. Zapominamy o właściwej konserwacji i stosownym przechowywaniu, a przez to nasze rzeczy szybko się niszczą. Tymczasem troska pozwala mieć je zdecydowanie dłużej.
7. Naprawiaj i przerabiaj
Zapomnieliśmy już o tym, jak wiele rzeczy można naprawić i to naprawdę za niewielkie pieniądze. Lubimy wyrzucać, a to całkowicie bezsensowne. Sporym wyzwaniem, ale i zabawą może być przerabianie rzeczy i nadawanie im nowych funkcji. Odnawiaj meble, przerabiaj ubrania i dawaj im drugie życie.

Redakcja Author