Jak dokonać wyboru projektora?

Projektory coraz częściej spotykamy już nie tylko w szkołach, salach szkoleniowych, pubach czy barach, ale również w swoich mieszkaniach. Skoro są to urządzenia, które szybko zyskują na popularności, warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Zwróćmy w związku z tym uwagę na parametry projektorów oraz inne czynniki, które powinny decydować o ich wyborze.

Podział

Zauważmy tu na wstępie, że projektory możemy podzielić ze względu na technologię tworzenia obrazu. Pod tym względem te dzielimy na LCD, LcoS oraz DLP.

* Projektory DLP są najlepszym wyborem w odniesieniu ich ceny do jakości. Zapewniają bowiem wysoki kontrast i głębokie czernie. Warto zauważyć, że często korzystają z nich gracze.

* Projektory LCD to z kolei znacznie wyższa jasność kolorów, jeśli weźmiemy pod uwagę te samą moc źródła światła. Będą one dobrym wyborem, kiedy zależy nam na jasnym obrazie i dobrej ostrości. Ich minusem są natomiast słabiej oddane czernie oraz wyższa cena.

* Projektory LCoS to urządzenia, w których zastosowano technologię LCoS, łączącą zalety dwóch poprzednich. Ten wybór polecamy osobom szukającym projektora do kina domowego.

projektor2

Inny podział dotyczy natomiast zastosowanych w projektorach technologii podświetlania. W tym przypadku spotykamy się z projektorami lampowymi oraz laserowymi.

* Projektory lampowetańsze, choć mają krótszą żywotność. Pozwalają też na osiąganie wysokich jasności. Dlatego zaleca się je podmiotom, które nie korzystają z nich nad wyraz często.

* Projektory laserowe to natomiast rozwiązanie optymalne dla instytucji liczących się z kosztami. Są one bowiem nawet do 10 razy bardziej żywotne i wytrzymują do 30 tysięcy godzin eksploatacji, choć po zużyciu nie ma możliwości wymiany w nich źródła światła.

Rozdzielczość

Bez wątpienia bardzo ważnym parametrem projektora jest jego rozdzielczość.

* 4K

Projektory z taką rozdzielczością polecany są tym, którzy myślą o dużych przekątnych, a jednocześnie mogą sobie pozwolić na większy wydatek, bo taki projektor jest kilka razy droższy od podobnego z rozdzielczością FullHD.

* Full HD

Projektory z taką rozdzielczością są optymalne dla kina domowego. Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli będzie optymalna dla domowników, a projektor nie będzie musiał skalować obrazu, co przełożyłoby się na jego słabszą jakość.

* Pozostałe

Z pozostałych rozdzielczości projektorów wymienić trzeba 1280 × 800 pikseli. Z takich urządzeń korzystają najczęściej firmy oraz szkoły, gdzie jakość jest mniej ważna od jasności czy mobilności. To samo tyczy się także rozdzielczości 1024 × 768 i 800 × 600 pikseli. Te pod względem jakości wypadają jeszcze słabiej i do użytku domowego się ich nie poleca.

Jasność

Bliżej przyjrzeć się trzeba także i jasności, która podawana jest tutaj w lumenach. Wiele zależy tu od tego, gdzie będzie wyświetlany obraz oraz na jaki użytek nabywamy taki projektor.

W przypadku kina domowego nie ma potrzeby kupowania projektorów jaśniejszych niż 1500 – 2000 lumenów. Te o większej jasności powyżej 2000 lumenów to natomiast dobry wybór na sale konferencyjne, choć niewykluczone, że projekcja i tak będzie wymagała przygaszenia świateł. Bez konieczności przygaszania dobrze sprawdzą się z kolei projektory o jasności powyżej 3000 lumenów. Szczególnie przy projekcjach w większych pomieszczeniach.

projektorjasnosc

Pozostałe to już natomiast wyższa półka cenowa. Te powyżej 4000 lumenów sprawdzić się powinny w każdym pomieszczeniu i nawet przy intensywnym świetle słonecznym. Zauważmy jednak, że na rynku znajdziemy nawet te dochodzące do 30000 lumenów, choć takie urządzenia są już specjalnie dobierane to pomieszczenia.

Kontrast

Kolejnym parametrem, obok którego nie przejdziemy obojętnie jest kontrast. Szczególnie że wielu nie ma o nim pojęcia. Przynajmniej jeśli pod uwagę bierzemy projektory. Oczywiście większości zależy na tym, aby uzyskać kontrast zgodny ze specyfikacją, co jednak często jest niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Najlepiej więc kierować się wynikami testów, które przeprowadzane są w realnych warunkach.

Głośność

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że projektory są urządzeniami, które wytwarzają hałas. Wszystko ze względu na chłodzenie. Warto tu zapamiętać, że głośność projektora zależna jest od jego jasności, a więc im jaśniejszy sprzęt, tym będzie on głośniejszy.

Które zatem projektory będą najlepsze pod tym względem? Te pracujące w trybie Eco osiągać mogą jedynie 22-23 dBA, a więc dla człowieka będą w zasadzie niemal niesłyszalne. Szczególnie dobrze w ujęciu głośności wypadają tu również projektory laserowe, hybrydowe i LED-owe.

Odległość rzutowania

O tym, jak daleko ustawić projektor od ekranu decyduje natomiast parametr nazywany odległością rzutowania. W przypadku, kiedy znajdować się on musi tuż przy ekranie najlepiej wybrać projektor o ultra-krótkim rzucie. Kiedy chcemy mieć możliwość regulacji przekątnych dobrze jest postawić na projektor o krótkim-rzucie. Pozostałe projektory mają normalny rzut i polecane są do kina domowego. Te od ekranu odsuwa się na co najmniej 2,5 m, a niekiedy nawet i 5 metrów.

Pozostałe

O najważniejszych parametrach projektorów już wspomnieliśmy. Co nam pozostało? Na pewno co nieco warto wspomnieć o ich dodatkowych funkcjach, a więc między innymi bezprzewodowym przesyle obrazu, co pozwoli nam zaoszczędzić kłopotu z kablami. Poza tym uwagę zwrócić można też na stopień przesunięcia w pionie czy korektę efektu Keystone, które są funkcjami dodatkowymi.

projektor1

Nie bez znaczenia wydaje się również być koszt eksploatacji. W tym przypadku najważniejszymi informacjami będą cena wymiany lamp projektora oraz ich żywotność, jak również stosowanie filtrów, które nie muszą, ale mogą być wymagane.

Podsumowując, głęboko wierzymy, że po tym artykule Wasza wiedza na temat projektorów będzie znacznie większa, a Wy niezależnie od tego, do jakiego pomieszczenia szukacie takiego urządzenia, dokonacie jego odpowiedniego wyboru.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *