Dowód osobisty w smartfonie?

Do 31 marca 2019 Polska ma czas wprowadzić projekt elektronicznych dowodów osobistych. Być może te pojawią się już o wiele wcześniej, bo w roku przyszłym. Taki plan ma polski rząd. Minister Anna Streżyńska przestawiła projekt mID, dzięki któremu obywatel nie będzie musiał nosić ze sobą dowodu osobistego, a skorzysta za to ze specjalnej aplikacji w smartfonie.

Jak zapowiadają rządzący mID ma pomóc między innymi przy płatnościach podatkowych, zgłoszeniu przestępstwa, realizacji recept, zakupach online, potwierdzeniu wieku, usługach pocztowych, kartach parkingowych, e-ZUSie, dzienniku obecności dzieci w szkole, autoryzacji tożsamości eJob, komunikacji miejskiej, usługach zdrowotnych, karnetach na basen, do kina i teatru, a także wielu innych sytuacjach. Dowód w smartfonie ma być wówczas wystarczającym dokumentem do potwierdzenia naszej tożsamości.

Projekt jest zatem bardzo ciekawy, choć nadal pozostawia więcej pytań, aniżeli daje odpowiedzi. Nie wiemy bowiem co z użytkownikami, którzy nie mają smartfonów oraz jak taki elektroniczny dokument zabezpieczyć.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *