jak płacić telefonem

Płatności mobilne, czyli jak płacić telefonem?

Płatności mobilne są dziś coraz popularniejsze, a przecież w Polsce dopiero zyskują na wartości, a więc najlepsze jeszcze przed nimi. Nie da się bowiem ukryć, że rozwiązaniem tym zainteresowanych jest wielu, co nie może dziwić, patrząc na to, że takie płatności są nie tylko bezpieczne, ale i bardzo komfortowe. Nie brak jednak tych, którzy z technologią płatności mobilnych nadal są na bakier. Warto zatem odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie, a więc jak płacić telefonem?

Uruchomienie płatności przez aplikację banku

Zacznijmy od tego, że chcąc płacić telefonem, musimy mieć telefon z systemem Android, który wyposażony jest w antenę NFC. Na nim musi się oczywiście znaleźć aplikacja banku, który umożliwia takie płatności. Obecnie w Polsce jest ich kilkanaście, a więc warto zapytać, czy Wasz bank daje już taką możliwość. Jeżeli tak od płatności mobilnych dzieli Was już tylko dopisanie do swojej aplikacji karty płatniczej. Po tym kroku możecie ruszać na zakupy.

jak płacić telefonem
Dodajmy, że płatności mobilne działają tutaj podobnie jak w przypadku kart zbliżeniowych. Tak więc zakupy bez podania kodu PIN możliwe są do kwoty 50 zł.

Android Pay

Jak płacić telefonem z wykorzystaniem Android Pay? Oczywiście również i w tym przypadku do uruchomienia takich płatności niezbędny jest telefon z Androidem w wersji 4.4 i nowszej oraz antena NFC. Wystarczy taką aplikację pobrać ze sklepu Google Pay, po czym przypisać do niej swoją kartę płatniczą. Problemem jest tutaj to, że obecnie taką możliwość dają nam nieliczne banki w Polsce, choć na pewno z każdym miesiącem sytuacja będzie się poprawiać.

jak płacić telefonem
Także i tutaj po dodaniu karty i stworzeniu jej kopii wystarczy przyłożyć swoje urządzenie do terminala. Jeśli są to zakupy nieprzekraczające 50 zł również i w tym przypadku kod PIN nie będzie wymagany.

Płatności mobilne a bezpieczeństwo

Wiecie więc już, jak płacić telefonem, ale nie brak tych, którzy zastanawiają się, czy takie płatności są bezpieczne. Nie powinno być jednak co do tego żadnych wątpliwości. Telefon jest dziś o wiele bezpieczniejszy aniżeli nasz portfel. Choćby dlatego, że normą jest w nich dziś czytnik linii papilarnych stanowiący doskonałe zabezpieczenie. Poza tym, jeżeli nawet zostanie nam on skradziony, jego zablokowanie jest jeszcze szybsze i prostsze niż karty w banku.

Wydaje się więc, że smartfony będą niebawem traktowane jako nasze mobilne portfele. Nie tylko dlatego, że dodane do nich katy posłużą nam przy płatnościach. Nie zapominajmy, że już wkrótce korzystać można będzie także z e-dokumentów. W telefonie znajdzie się bowiem miejsce na mobilny dowód osobisty, takie samo prawo jazdy czy inne dokumenty potwierdzające naszą tożsamość.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *