MR skończy z anonimowością przy zakupach?

Wiele wskazuje na to, że już niebawem na zakupach przestaniemy być anonimowi niezależnie od tego, czy poprosimy sprzedawcę o FV, czy zwykły paragon, który jak dotąd mogliśmy zaraz po wyjściu ze sklepu albo i jeszcze w nim wyrzucić do kosza, a i tak nie było możliwości, aby go z nami powiązano. Ministerstwo Rozwoju chce zrobić kolejny krok w kierunku cyfryzacji i wprowadzić e-paragony.

E-paragon to bowiem rozwiązanie, które będzie swego rodzaju potwierdzeniem zakupu w wersji cyfrowej. MR dąży do tego, aby tak zmodyfikować kasy, aby te przesyłały dane do ogólnokrajowego systemu. Następnie będzie można je zobaczyć, logując się na swoje konto przez komputer lub urządzenie mobilne. Z jednej strony może to być rozwiązanie korzystne. W końcu wszystkie dokumenty będziemy mieli pod ręką, co jest ważne na przykład przy ubieganiu się o gwarancję w procesie reklamacji.

Z drugiej nie można zapomnieć o naszej prywatności. Bazy, które będą zawierały nasze dane personalne, numery telefonów, kart kredytowych czy numery PESEL, a nawet informacje gdzie robimy zakupy, mogą posłużyć osobom trzecim.

W podobnym tonie wypowiada się większość społeczeństwa, która nie uważa, aby było to rozwiązanie dla nich korzystne, a ulepszenie dzięki e-paragonom systemu podatkowego i tym samym zwiększenie krajowego budżetu przemawia do niewielu.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *