Naprawa gwarancyjna po zalaniu wodoszczelnego smartfona

Naprawa gwarancyjna po zalaniu wodoszczelnego smartfona

Trudno oprzeć się wrażeniu, że oferowane dziś nam przez producentów telefony są coraz lepsze pod względem jakości. Odnosi się to oczywiście również i do ich wodoszczelności. Wiele smartfonów wyposażonych jest w obudowę I68. Co to oznacza w praktyce?

Otóż pierwsza cyfra takiego oznaczenia dotyczy stopnia szczelności przed ciałami stałymi. Druga natomiast podnosi się do ochrony przed wodą. W tym przypadku telefon nie powinien zostać zalany, nawet jeżeli przez pół godziny będzie zanurzony w wodzie na głębokości jednego metra.

Naprawa gwarancyjna po zalaniu wodoszczelnego smartfona

Zdarza się jednak, że mimo wszystko telefon ulega zalaniu, a woda dostać się do niego może przecież na wiele sposobów. Wszelkie gniazda słuchawkowe czy do ładowania, maskownice głośników i mikrofonów bądź nawet przyciski są wprawdzie dobrze zabezpieczone przed dostaniem się wody, ale jeśli uszczelki się zużyją lub zostaną uszkodzone, awaria telefonu jest niemal pewna. Często smartfony takie nadal są na gwarancji. Czy możliwe jest zatem, aby serwis naprawił je nam zupełnie za darmo?

Dokładne badanie

Zacząć należy od tego, że serwis oczywiście bardzo dokładnie bada taki telefon i sprawdza, czy użytkowany był on zgodnie z zasadami, a zalanie wchodzi w zakres wodoszczelności. Jeśli nie naprawa gwarancyjna po zalaniu wodoszczelnego smartfona na pewno nie będzie nam przysługiwać i możemy o niej zapomnieć. W innym wypadku jest ona możliwa, choć nie jest wykluczone, że jeśli producent uzna nasze racje, to zwyczajnie zaoferuje nam nowy model. Wszystko dlatego, że naprawa zalanego telefonu może być nieopłacalna.

Odnieść się trzeba jeszcze do kwestii samego badania takich telefonów. Często nie wymagają one nawet zdjęcia obudowy. W niemal każdym smartfonie znajdują się bowiem niewielkie skrawki papieru, które zawierają symbole nadrukowane łatworozpuszczalnym tuszem. Ten po kontakcie z wodą farbuje całą karteczkę, co jest oznaką tego, że telefon został zalany. Tym samym suszenie telefonu i wysłanie go później do serwisu na nic się tutaj zdaje. Chyba że zdecydujecie się na naprawę odpłatną, choć jest to koszt sięgający kilkuset złotych.

Co zrobić?

Jeśli naprawa gwarancyjna po zalaniu wodoszczelnego smartfona jest możliwa, możecie odetchnąć z ulgą. Szczególnie jeśli macie wykupione dodatkowe ubezpieczenie, bo wówczas jest to niemal pewne. W innym wypadku pozostaje Wam zakup nowego telefonu, bo naprawa obecnego może być niemożliwa. Mimo wszystko warto spróbować. Tym bardziej że nie brakuje domowych sposobów na jego wysuszenie.

Naprawa gwarancyjna po zalaniu wodoszczelnego smartfona
Położenie go nieopodal grzejnika czy włożenie do ryżu, który wyciąga wilgoć, na pewno znacie. Nie zapominajcie jednak również o alkoholu, co nie oznacza, że macie go wrzucić do szklanki z wódką. To się nie sprawdzi, ale posmarowanie części alkoholem, a w zasadzie 95-procentowym spirytusem może okazać się zbawienne.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *