Porównanie systemów operacyjnych w smartfonach

Szukając sobie smartfona większość z nas zwraca uwagę na jego wgląd, producenta czy też parametry techniczne telefonu. Jak najbardziej każdy z tych czynników w kontekście wyboru smartfona jest bardzo ważny. Poza tym nie można jednak przejść obojętnie obok ich oprogramowania. Obecnie na rynku mamy smartfony z systemami Android, iOS czy Windows Phone. Który z nich wypada najlepiej i jest najbardziej funkcjonalny? Postanowiliśmy przyjrzeć się każdemu z nich z osobna.

Android

Zdecydowanie najpopularniejszym oprogramowaniem na świecie jest Android. Jeśli wierzyć badaniom przeprowadzonym przez firmę Strategy Analytics, a nie ma powodu, aby tego nie robić aż 85% dostępnych na rynku urządzeń mobilnych działa w oparciu o ten właśnie system. Wszystko dlatego, że działa on na niemal dowolnej konfiguracji sprzętowej.

Android
Wielką zaletą Androida jest jego popularność. Nie da się bowiem ukryć, że programiści właśnie na urządzenia z tym systemem operacyjnym w pierwszej kolejności tworzą nowe aplikacje. Doskonałym tego potwierdzeniem jest sklep Google Play, gdzie wiele aplikacji i gier mobilnych możemy pobrać zupełnie za darmo, choć znajdziemy tam także te, za które przyjdzie nam zapłacić kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt złotych.

Jeśli można się do czegoś przyczepić, to jedynie możliwość zaatakowania telefonu z Androidem przez wirusa. Jako że jest to system tak popularny, to cyberprzestępcy szkodliwe dla nas programy w głównej mierze tworzą właśnie na Androidy.

Windows Phone

O wiele mniej popularny jest system Windows Phone. Trzeba jednak zauważyć, że jest to obecnie najpłynniejszy system operacyjny na rynku, a więc właściciele urządzeń mobilnych działających na Windows Phone nie mają się czego obawiać. W przeciwieństwie do Androida, na którego wielu producentów tworzy własne nakładki, na pewno po kilku miesiącach użytkowania smartfon z systemem Windows Phone nie będzie działał wolniej.

Minusem jest tutaj fakt, że Windows Phone nie zadziała na każdym telefonie. Musi on bowiem mieć specjalną konfigurację, co jednak nie oznacza, że telefony oparte na tym systemie muszą być drogie. Oczywiście takie też na rynku znajdziemy, ale te w granicach 400-500 zł również.

Windows Phone
Sporą wadą Windows Phone jest uboga liczba aplikacji na niego stworzonych. Dlatego też przed zakupem telefonu z tym systemem trzeba upewnić się, czy interesujące nas aplikacje są tutaj dostępne, choć nawet jeśli tak okazać się może, że będą one wykonane o wiele gorzej niż ich odpowiedniki na Androida.

Plusem jest z kolei fakt, że stworzenie na ten system szkodliwego oprogramowania w zasadzie nie jest możliwe.

iOS

Mało popularnym system na rynku jest też iOS, choć zaznaczmy, że jest on starszy od Androida czy Windows Phone. Mimo wszystko producenci aplikacje na iOS tworzą bardzo chętnie, a to dlatego, że iPhone’y kupują niemal tylko i wyłącznie najbardziej zamożni, którzy celują w płatne aplikacje. Jest to więc dla nich bardzo dochodowe.

iOS
Warto odnotować, że iOS jest idealnie dostosowany do swoich podzespołów. Otóż każdego roku firma Apple wypuszcza jedynie po dwa modele iPhone’a oraz iPada. Zaznaczmy też, że iOS jest stworzony do współpracy pomiędzy urządzeniami mobilnymi a komputerami. Maki, iPhone’y oraz iPady współpracują ze sobą bardzo płynnie.

Co wybrać?

Opisaliśmy trzy najpopularniejsze programy operacyjne na smartfony. Który zatem pośród nich prezentuje się najlepiej?

Android to system, w którym mamy pełną kontrolę nad swoim urządzeniem, a dodatkowo znajdziemy na niego wiele interesujących nas aplikacji. iOS to z kolei system dla wybranych, którzy przede wszystkim cenią sobie współpracę pomiędzy poszczególnymi urządzeniami a Windows Phone system najbardziej płynny. Nie da się jednocześnie określić, który z nich jest najlepszy, ponieważ każdy ma swoje dobre i złe strony. Który wam odpowiada najbardziej?

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *