Praktyczne akcesoria do laptopa

Trudno oprzeć się wrażeniu, że komputery przenośne są o wiele bardziej praktyczne od stacjonarnych PC-ów. Tym samym, jeśli już decydujemy się dziś na zakup komputera, na ogół jest to laptop, z którym pracować możemy też poza domem w trybie mobilnym. Często bez niektórych akcesoriów komputery takie są jednak mało praktyczne. Postanowiliśmy stworzyć listę najpotrzebniejszych dodatków do laptopa, o których warto pomyśleć przy jego zakupie. Czy masz je wszystkie?

Mysz bezprzewodowa

Wprawdzie touchpady wielokrotnie działają dziś lepiej niż niejedna myszka, to jednak dla przyzwyczajonych do niej użytkowników jest ona bezcenna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do laptopa dokupić taką mysz bezprzewodową i wszystkie operacje wykonywać przy pomocy tego komputerowego gryzonia”. Jeśli mielibyśmy tu coś polecić, szczególną uwagę zwrócilibyśmy na myszki gamingowe, które ze względu na trwałość i jakość na rynku nie mają sobie równych.

Podkładka chłodząca

Kupując laptopa, warto dodatkowo zainwestować w podkładkę chłodzącą. Nawet jeśli nie kupujemy komputera stricte gamingowego, którego podzespoły będziemy katować”. Z czasem także i w zwykłych laptopach możemy odczuwać wyraźny spadek wydajności mogący wiązać się z przegrzewaniem jego podzespołów.

Podkładka chłodząca

Podkładki takie wyposażone są najczęściej w wiatrak lub nawet dwa, które umieszczone są naprzeciw otworów komputera, skutecznie schładzając tym samym znajdujące się w nim podzespoły. Dobrą podkładkę chłodzącą na rynku nabyć można już za około 100 zł.

Zewnętrzny dysk HDD lub SSD

Niezależnie od pojemności samego laptopa dobrze jest dodatkowo zainwestować w dysk zewnętrzny. Do wyboru mamy tu klasyczne twardziele, a więc dyski HDD oraz SSD. Które wypadają lepiej?

Wiele zależy tu od tego, w jakich warunkach będziemy je użytkować. Jeśli posłużą one nam do przechowywania danych przede wszystkim w domu, to wystarczający będzie dysk HDD, który jest jednak o wiele bardziej niż jego następca podatny na uszkodzenia.

Dlatego też obawiając się o uszkodzenie jego talerzy, a tym samym utratę cennych plików lepiej zakupić dysk SSD, który niejednokrotnie jest jednak nawet dwukrotnie droższy od dysku HDD. Plusem jest natomiast jego bezawaryjność. Wielokrotnie czas pomiędzy kolejnymi uszkodzeniami dysków SSD wynosi milion godzin, co sprawia, że w zasadzie są one bezawaryjne.

Dodatkowa bateria

Nowoczesne ultrabooki na jednym cyklu ładowania baterii potrafią pracować nawet cały dzień roboczy, co jednak i tak niekiedy jest czasem zbyt krótkim. Zresztą o takim czasie pracy możemy tylko pomarzyć przy starszych komputerach. Alternatywą dla konieczności ich ładowania będzie dodatkowy akumulator.

Laptop bateria

Jest to opcja ciekawa, choć nie zawsze się sprawdzająca. Po pierwsze nie do każdego modelu taką baterię znajdziemy, choć to akurat problem niewielki, bo postawić można na baterie uniwersalne. Co gorsza, zewnętrzne akumulatory cechują się niestety dość wysoką ceną, co często skutecznie zniechęca nas co ich zakupu.

Modem USB

Komputer nawet ten mobilny często jest bezużyteczny, jeśli nie mamy w nim dostępu do sieci. Tym samym warto pomyśleć o zakupie modemu LTE, dzięki któremu niezależnie od miejsca i czasu będziemy mogli połączyć się z siecią i być online. Przy korzystaniu z takich modemów trzeba uważać, przebywając za granicą, gdyż nasz operator może nam z tego tytułu naliczyć dodatkowe opłaty. Mimo wszystko zewnętrzny modem jest dodatkiem aż nadto praktycznym.

Zewnętrzny napęd DVD

Wiele laptopów nie ma wbudowanego napędu DVD. Co zrobić, jeśli w dalszym ciągu ważne dla nas dane i programy przechowujemy nie na pendrive’ach a płytach CD, DVD czy Blu-ray? Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie zewnętrzny napęd optyczny podłączany do gniazda USB.

Etui, torba lub plecak

Etui w zasadzie nie jest konieczne, ale na pewno bardzo się przydaje. Choćby z tego względu, że otula komputer i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szczególnie poleca się je właścicielom ultrabooków.

Laptop plecak

Bezsprzecznie niezbędnym akcesorium będzie z kolei torba lub plecak. Trudno wyrokować co jest lepsze, choć wygodniejszy jest chyba plecak. Torba z kolei jest rozwiązaniem bardziej eleganckim. Dobre torby i plecaki zaprojektowane są tak, że poza miejscem na sam komputer nie brak w nich także przestrzeni na dodatkowe akcesoria.

Tak wygląda nasza lista akcesoriów niezbędnych lub przynajmniej nad wyraz praktycznych dla posiadaczy komputerów przenośnych. Co jeszcze byście do niej dodali?

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *