Jak wybrać technologię szybkiego ładowania?

Wiele się ostatnio mówi o technologii szybkiego ładowania, w które wyposażone są nowoczesne smartfony. Nie brak jednak i tych, dla których stanowią one sporą zagadkę. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się im nieco bliżej. Czym w związku z tym są takie technologie szybkiego ładowania i która z nich prezentuje się najlepiej? Oto do jakich wniosków doszliśmy.

Czym jest szybkie ładowanie?

Nie da się ukryć, że technologia szybkiego ładowania jest bardzo pomocna. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy zasoby baterii zużywamy dość szybko, co jest spowodowane surfowaniem po sieci, słuchaniem muzyki czy graniem w gry mobilne, bo nie jest tajemnicą, że telefony nie służą dziś już nam tylko do dzwonienia czy SMS-owania, a dają one znacznie większe możliwości.

Korzystając z takiej technologii naładowanie smartfona zajmie nam nie kilka godzin jak miało to miejsce wcześniej, ale kilkadziesiąt minut, po czym ponownie będziemy się mogli cieszyć pełnym akumulatorem. Obecnie takich technologii na rynku jest kilka.

Qualcomm

Opisywanie technologii szybkiego ładowania zacząć trzeba od Qualcomm. Wprowadzenie Qualcomm Quick Charge 1.0 było bowiem swego rodzaju rewolucją. Wcześniej ładowanie telefonów możliwe było prądem o napięciu 5 V i 1 A, co dawało 5 W mocy. Po wprowadzeniu Qualcomm Quick Charge 1.0 ładowaliśmy je prądem o mocy 5 V i natężeniem 2 A, co pozwalało skrócić proces ładowania nawet o 40%.

Jeszcze bardziej wydajna była technologia Qualcomm Quick Charge 2.0, która podzielona została na dwie klasy – A i B. Interesująca nas klasa A przeznaczona do urządzeń mobilnych pozwalała korzystać z czterech poziomów ładowania, a więc 5 V przy natężeniu 2 A, 9 V/2 A, 12 V/1,67 A oraz napięcia 20 V przy maksymalnym natężeniu 3 A, choć ten ostatni poziom w smartfonach w zasadzie nie był wykorzystywany.

Qualcomm Quick Charge 3.0

Ogólnie rzecz biorąc Qualcomm Quick Charge 2.0 pozwalał dostarczyć nawet 18 W mocy, co pozwalało skrócić czas ładowania w porównaniu do standardowego procesu aż o 75%.

W ubiegłym roku na rynku zadebiutował natomiast Qualcomm Quick Charge 3.0, choć nie jest on o wiele wydajniejszy od poprzedniej wersji, bo pozwala uzyskać ładownie szybsze o około 3%. Amerykanie skupili się tu jednak na możliwie jak największym oszczędzaniu energii wykorzystując do tego technologię Intelligent Negotiation for Optimum Voltage (INOV). Dodajmy jeszcze, że producent zapewnia, iż naładowanie technologią Qualcomm Quick Charge 3.0 większego, choć nie jest powiedziane, jakiego dokładnie akumulatora do poziomu 80% zajmie trzydzieści pięć minut.

Zauważmy tu, że do korzystania z Qualcomm w dowolnej wersji niezbędne jest posiadanie odpowiedniej ładowarki i kompatybilnego z nią urządzenia mobilnego. Jeśli ładowarka pochodzi z technologii Qualcomm drugiej generacji, a telefon z trzeciej, to używana będzie nowsza wersja technologii.

Oppo

Oczywiście nie tylko Qualcomm ma w swojej ofercie technologię szybkiego ładowania. Podobnie ma się sprawa z Oppo w wersji Super VOOC Charge, która pozwoli naładować akumulator o pojemności 2500 mAh w piętnaście minut. Co ciekawe w technologii Chińczyków napięcie prądu zawsze wynosi 5 V, a zmienia się jedynie jego natężenie. Ma to sprzyjać tylko 3% straty energii oraz podnoszeniu temperatury baterii jedynie o 3 stopnie Celsjusza.

Oppo Super VOOC Charge

Technologia jest więc bardzo ciekawa i zapobiega przegrzewaniu się smartfonów. Niestety jest dostępna tylko w telefonach Oppo.

Pump Express 3.0

W znacznie szerszym zakresie zaprezentuje się światu technologia Pump Express 3.0, która będzie dostępna w smartfonach z procesorami MediaTek i ma naładować całkowicie rozładowaną baterię do 70% jej pojemności w jedynie dwadzieścia minut.

MediaTek Pump Express 3.0

MediaTek zapewnia, że jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne i nie przegrzeje smartfona, choć nadal technologia ta nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona poza tym, że będziemy mieli to do czynienia z bezpośrednim przejściem prądu z ładowarki do akumulatora.

Ładowanie bezprzewodowe

Chwile poświęcić trzeba także ładowaniu bezprzewodowemu, choć w tym przypadku jak na razie prace nad nim prowadzi niemal tylko i wyłącznie Samsung. Poza tym w dalszym ciągu pod względem jakości daleko mu do ładowania przewodowego i najbliższe miesiące na tym polu zmiany raczej nie przyniosą.

Warto zatem zastanowić się nad tym, które rozwiązanie wybrać? Otóż uspokajamy, że jest to mało istotne. Najważniejsze, że ładowanie smartfona będzie trwało krócej. W praktyce różnice pomiędzy najnowszymi technologiami nie są zbyt duże.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *