Złośliwe oprogramowanie na Androidach wycelowane w aplikacje bankowe

W dobie XXI wieku wielu z nas na swoje konta bankowe loguje się nie tylko za pośrednictwem komputerów, ale również i urządzeń mobilnych. Wprawdzie aplikacje takie są dosyć dobrze chronione, to przestępcy celują w użytkowników smartfonów i tabletów chcąc ich urządzenia zarazić wirusem i wymusić tym dane logowania. Najbardziej narażone są urządzenia z androidem.

Aplikacja działa w bardzo prosty sposób. Jeśli złośliwy wirus dostanie się do telefonu, pojawia się ikona Flash Playera. Po jej zainstalowaniu użytkownikowi udostępniona zostanie plansza z nadawaniem uprawnień, która w praktyce zawiera w sobie odbieranie i wysyłanie esemesów, modyfikację ustawień systemowych czy pełną kontrolę nad siecią. Akceptując wszystkie warunki, ikonka aplikacji zniknie, choć też będą to tylko pozory, ponieważ w praktyce ma ona pracować w tle.

W naszym kraju atakowani są klienci banków BZ WBK, Eurobank, Getin Bank, ING, mBank, Millenium, Pekao, PKO BP oraz Raiffeisen Polbank. To nie wszystko, bo zainfekowane smartfony wyświetlają również prośbę o podanie danych karty kredytowej w aplikacjach Google Play, Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp, Skype, Snapchat, Twitter, Viber oraz Instagram.

Co w związku z tym zrobić, kiedy stało się ofiarą ataku? Przede wszystkim trzeba cofnąć uprawnienia administratora w aplikacji, a następnie ją odinstalować. Warto też zmienić hasło w swojej aplikacji bankowości mobilnej.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *