Co zrobić po zalaniu laptopa?

Wielu z nas obecnie dysponuje komputerami przenośnymi, co też szczególnie dziwić nie może. Nie da się bowiem ukryć, że od tradycyjnych PC-ów są one o wiele praktyczniejsze. Wszak pracować na nich możemy nie tylko na domowym biurku, ale także choćby w pociągu czy nawet na ławce w parku. W zasadzie nie ma tu żadnych ograniczeń, bo nasz laptop zabierzemy wszędzie tam, gdzie tylko mamy na to ochotę. Praca w różnych warunkach może jednak oznaczać także szeroki zakres zagrożeń, które mogą uszkodzić nasz komputer. W tym artykule skupmy się na zalaniu go cieczą, co jak pokazują badania, zdarza się w 1/4 wszystkich uszkodzeniach komputerów przenośnych. Jak w związku z tym poradzić sobie z laptopem, który został zalany? Czy nie ma dla niego ratunku?

Laptop zalany

Suszenie

Jeśli nasz laptop został zalany, to w pierwszej kolejności pamiętać musimy o tym, aby odłączyć go z prądu, jeśli rzecz jasna mamy podłączoną ładowarkę, a także wyjąć z niego baterię. Jeśli tego nie zrobimy, możemy być pewni zwarcia, a to z kolei sprawi, że komputer będziemy mogli zaliczyć już to zbioru rzeczy uszkodzonych i nienadających się do użycia. To tyle w aspekcie zadań stricte profilaktycznych.

W przypadku kiedy komputer nie jest zalany w wielkim stopniu, a do jego wnętrza przedostało się tylko kilka kropel cieczy, nie powinniśmy panikować i zwyczajnie postawić na działanie czasu. Tren może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Tak więc otwieramy laptop i odwracamy, aby powietrze miało dostęp do klawiatury, pozostawiając go tak na około dwa dni. Oczywiście zakładamy, że wyjęliście już z niego baterię, co wam sugerowaliśmy. Ważne, aby nie korzystać tutaj z suszarki czy innego źródła ciepłego powietrza, co może przyczynić się do stopienia klawiszy na klawiaturze oraz plastikowych części wewnątrz laptopa. Po dwóch dniach należy sprawdzić, czy miejsce wsiąknięcia cieczy nadal jest wilgotne. Jeśli nie, możemy sięgnąć po baterię i odpalić swojego laptopa.

Laptop zalany 3

Desykant

Okazać się może, że laptop jest zalany znacznie intensywniej, a ciecz wsiąkła głęboko do jego wnętrza. W takiej sytuacji najlepiej, jeśli użyjemy desykantu. Nie musisz stawiać tu na specjalistyczne produkty. Wystarczający będzie zwykły ryż niegotowany, który wsypujemy do szczelnie zamkniętego pudełka i umieszczamy w nim nasz komputer tak, aby był nim w zanurzony w całości. Możecie mieć pewność, że ryż wyciągnie z niego wilgoć. W takim zamknięciu trzymamy go dwa dni, po czym wyjmujemy komputer z pudełka i przecieramy miękką tkaniną.

Czyszczenie klawiatury

Nie da się ukryć, że najczęściej na zalanie narażona jest klawiatura. Dlatego też może się okazać, że będziemy musieli ja odłączyć i dokładnie przeczyścić. Przecieramy ja miękką szmatką, choć wcześniej warto jest się dokładnie zapoznać z instrukcją tej procedury, zamieszczoną na stronie producenta.

Alkohol

Co byście powiedzieli na osobiste zamoczenie laptopa w cieczy? Jeśli został on zalany inną cieczą niż woda, dobrze jest go umieścić w 99% roztworze alkoholu, poruszając przy tym na wszystkie strony, aby alkohol dotarł do wszystkich zakamarków laptopa. Wyczyści on komputer z pozostałości roztworu, który w inny sposób może być ciężko usunąć. Po takiej procedurze schnąć powinien on przez około dwa dni.

Laptop zalany 2

To samo możesz zrobić, rozbierając komputer na części i każdy z jego elementów przecierając szmatką namoczoną takim roztworem. Jednakże to już nieco wyższa szkoła jazdy polecana dla tych, którzy pewni są swoich umiejętności technicznych.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *