Na co zwracać uwagę wybierając internet mobilny?

Wielu wydaje się, że internet w telefonie poza domem jest nam wystarczający. Warto na to spojrzeć jednak nieco bardziej profesjonalnym okiem. Oczywiście do przeglądania poczty, połączenia się z Facebookiem, skorzystania z komunikatora internetowego czy gier online jest on na ogół jak najbardziej wystarczający. Jeśli jednak myślisz o pracy poza domem, niestety musisz postawić na internet mobilny, który podłączysz pod swojego laptopa czy tabletu.

Powstaje tu pytanie, na jaki internet mobilny postawić? Nie da się ukryć, że operatorów, którzy oferują nam mobilny dostęp do sieci nie brakuje i z roku na rok, a nawet miesiąca na miesiąc ich oferta jest z punktu widzenia klienta korzystniejsza. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy operator ma tu na uwadze dobro użytkownika i na pierwszym miejscu stawia swoje interesy. Inną kwestią jest już to, że wielu klientów, a zwłaszcza ci, którzy po internet mobilny sięgają po raz pierwszy, nie wie, na co zwrócić uwagę przeglądając ofertę poszczególnych operatorów. Postanowiliśmy im pomóc.

internet mobilny
Transfer danych

Przy internecie mobilnym zdecydowanie najważniejszym parametrem jest transfer danych, na co niektórzy nie zdają się zwracać uwagi. Czym w związku z tym jest ów transfer. Otóż pamiętajmy, że transfer danych to nic innego, jak maksymalna ich liczba, jaką możemy pobrać przy przeglądaniu stron, ściąganiu gier czy oglądaniu klipów wideo i filmów.

Należy mieć przy tym na uwadze, że internet mobilny służy przede wszystkim pracy i jeśli jest ograniczony limitem, a na ogół jest to 30, 35, 50 GB to nie powinniśmy go spożytkować na coś innego, aniżeli zwykłe surfowanie po stronach w sieci. Nie należy korzystając z niego oglądać filmów czy ściągać pojemnych programów i gier. Jeśli zużyjemy cały transfer przypadający na dany miesiąc rozliczeniowy, prędkość internetu zostanie ograniczona do bardzo niskiej, co może oznaczać tylko tyle, że otwarcie zwykłej strony zajmie nam nawet do kilku minut. Nie da się zatem ukryć, że internet taki nie nadaje się już do niczego i aby ponownie mieć z niego pożytek czekać trzeba do początku kolejnego okresu rozliczeniowego.

Prędkość

Ważna jest także prędkość takiego internetu. Ta zależna jest między innymi od sieci, w jakiej jest on dostępny. Obecnie coraz szerszy zasięg ma internet LTE i to zdecydowanie operatorów z tą usługą byśmy polecali.

Cena

W końcu doszliśmy do czynnika, który dla wielu jest zdecydowanie najważniejszy, a więc ceny. Czy słusznie? Na pewno po części tak, bo przecież nikt z nas nie lubi przepłacać. Na ogół cena internetu mobilnego u kolejnych operatorów jest do siebie bardzo zbliżona i sprowadza się do 30-50 zł za miesiąc rozliczeniowy. Dodajmy jednak, że wiele zależy również od tego, czy kupujemy sam modem, czy może dodatkowo otrzymujemy jakieś urządzenie przenośne jak laptop, notebook lub tablet. Wówczas miesięczna opłata będzie oczywiście wyższa.

internet mobilny 2
Nabywając internet mobilny, trzeba także pamiętać o tym, że obecnie technologia postępuje tak szybko, że za miesiąc lub dwa, a na pewno pół roku czy rok w tej samej cenie co obecnie pozyskać będzie można internet mobilny na znacznie lepszych warunkach. Tego nie unikniemy, ale umowy podpisywane są i tak na 24, 30 lub nawet 36 miesięcy.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *