telefon dla seniora

Na co zwracać uwagę wybierając telefon dla seniora?

Większość z nas szukając sobie telefonu, wybiera model, który nie służy nam już tylko do komunikacji, a przynajmniej nie wyłącznie w formie rozmów czy wiadomości. Ludzie młodzi, którzy nie są na bakier z technikę XXI wieku, szukają telefonów z łatwym dostępem do sieci, który dodatkowo umożliwia nam zarządzanie pocztą internetową, robienie zakupów w sieci czy logowanie się do portali społecznościowych. Oczywiście nie mniej ważny jest również jego wygląd. Wielu nie widzi się bowiem z tak zwaną cegłą, choć z drugiej strony trzeba zauważyć, że mnóstwo telefonów na rynku ma naprawdę pokaźny wyświetlacz. Niezbędny jest też dobry aparat i głośnik. Nie każdy jest jednak tak wymagający. Są ludzie, którym niepotrzebny jest smartfon, a ich wymagania spełni najzwyklejszy model telefonu komórkowego. Do takiego grona zaliczymy osoby starsze. Na co w takim razie zwracać uwagę chcąc nabyć telefon dla seniora?

Interfejs

W pierwszej kolejności pomyśleć trzeba o interfejsie. Ten na pewno nie może być zbyt skomplikowany. Telefony na bazie złożonych systemów operacyjnych są więc zbędne. Wystarczający i zarazem najlepszy będzie model, który pozwoli w prosty sposób wykonać osobie starszej połączenie, dzwoniąc do rodziny lub kogoś z przyjaciół.

Wyświetlacz

Według badań najlepszym dla oka kolorem, który nie męczy oczu jest pomarańcz i żółty. Tym samym telefon dla seniora powinien mieć wyświetlacz monochromatyczny, który znamy ze starszych modeli. Sama jego wielkość jest natomiast mniej ważna. Istotne jest, aby miał on odpowiedni kontrast pozwalający bez trudu odczytywać napisy. Wiele telefonów wyposażonych w taki wyświetlacz, mimo iż mają mniejszy ekran, gwarantuje wyświetlanie dużych napisów i ikon. Właśnie o taki telefon dla seniora powinnyśmy zadbać.

Głośnik

Telefon taki musi mieć również dobry głośnik, który pozwoli wyraźnie słyszeć rozmówcę po drugiej stronie słuchawki. Osoby starsze często mają problemy ze słuchem, a więc jest to niezbędne. Oczywiście jaszcze lepiej, jeśli w takim telefonie dostępna jest funkcja głośnomówiąca, której włączenie nie sprawi seniorom większych problemów.

Bateria

Seniorzy z telefonów korzystają jak na lekarstwo, a więc bateria na jednym ładowaniu wytrzymuje u nich stosunkowo długo. Warto mimo wszystko ten czas przedłużyć jak najbardziej, a więc rozejrzeć się za modelem z pojemną baterią. Tym bardziej że nie każda osoba starsza pamięta o sprawdzeniu poziomu baterii telefonu, nie mówiąc już o jego naładowaniu.

Klawisze

Nie można przejść obojętnie wobec klawiszy. Te powinny być jak największe, co zresztą w telefonach dedykowanych osobom starszym jest to normą. Warto też sprawdzić, czy są one podświetlane, co ułatwi korzystanie z takiego telefonu seniorom nawet w pomieszczeniach słabo oświetlonych.

To najważniejsze czynniki, na które trzeba zwracać uwagę, wybierając telefon dla seniora. Poza nimi uwagę zwrócić trzeba jeszcze na konstrukcję, stawiając na telefony jak najmocniejsze z dodatkami stali lub aluminium czy praktyczną blokadę klawiatury. Ta pod postacią ciągu numerycznego na pewno się w tym przypadku nie sprawdzi. Wiele telefonów w tym celu jest jednak wyposażona w suwak lub pokrętło, co ułatwia ich blokowanie i odblokowywanie.

To nie koniec naszego cyklu dotyczącego telefonów dla osób starszych. Już niebawem postaramy się przedstawić kilka konkretnych modeli spełniających ich wymagania. Jeżeli więc zapomnieliście o prezencie dla babci czy dziadka, czy po prostu chcecie im zrobić kolejną niespodziankę, radzimy się z takim zakupem wstrzymać do czasu naszej publikacji.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *