Na co zwrócić uwagę kupując smartwatcha?

Smartwatch to zegarek inny niż zegarki tradycyjne. W zasadzie moglibyśmy powiedzieć, że jest to gadżet zawierający w sobie wiele funkcji, choć z pewnością znajdą się tacy, którzy będą przekonywać nas do tego, że szeroko zakrojone różnorodne funkcje mają także i klasyczne zegarki. Ok, przyznajemy wam rację. Czy jednak na klasycznych zegarkach możecie odczytywać wiadomości z serwisów społecznościowych, SMS-y czy przeglądać pocztę e-mail, a nawet odbierać i wykonywać połączenia głosowe? Nie jest to możliwe, podczas kiedy wiele smartwatchów nam to umożliwia. Na co w związku z tym zwrócić uwagę wybierając inteligentny zegarek?

System operacyjny

Jako że najbardziej popularne są telefony z Androidem także i smartwatchów, które pozwalają się z nimi połączyć jest na rynku najwięcej. W takiej sytuacji, jeśli umożliwiają połączenie za pomocą modułu Bluetooth, najlepiej wybrać zegarek z systemem operacyjnym Android Wear. Będzie on wówczas kompatybilny ze smartfonami z Androidem w wersji 4.3 lub nowszej. Taki zegarek zapewni też wiele rozszerzeń. Po połączeniu się z telefonem zainstalować na nim będziemy mogli wiele przydatnych aplikacji.

Smartwatch3
Bateria

Bardzo ważnym elementem każdego smartwatcha jest także jego bateria. Obecnie znajdziemy na rynku modele, które na jednej baterii potrafią działać nawet kilka miesięcy. Niestety nie umożliwiają nam one odczytywania wiadomości i są pozbawione wielu innych praktycznych funkcji.

Te bardziej praktyczne z wyświetlaczami LCD, AMOLED lub ePaper po naładowaniu działają o wiele krócej. Wielokrotnie musimy je ładować już po dwóch dniach, choć zależy to w dużej mierze od pojemności baterii, ale nie tylko, bo również częstotliwości korzystania z określonych funkcji i aktywności połączeń.

Rozmowy

Wielką korzyścią jest możliwość odbierania i wykonywania z poziomu takiego zegarka połączeń telefonicznych. W tym kontekście bardzo dobrze wypadają zegarki firmy Samsung, które często są wyposażone we własny głośnik oraz mikrofon. Mogą także pełnić rolę zestawu głośnomówiącego, co jest praktyczne na przykład podczas biegania czy jazdy na rowerze. Najlepiej jeśli taki smartwatch ma też miejsce na swoją kartę SIM. Wówczas może już niemal w całości zastąpić smartfona.

Smartwatch1
Wodoszczelność

Smartwatche nie łatwo jest zalać wodą, a to dlatego, że nawet najtańsze modele są na ogół wodoszczelne, przynajmniej częściowo umożliwiając swobodne mycie rąk, czy nawet branie z nim na ręku prysznica. Zawsze jednak warto jest przed zakupem przejrzeć jego specyfikację i sprawdzić poziom ochrony kodu IP, w którym pierwsza cyfra (0-6) odpowiada za odporność na cząstki stałe, a druga (0-9) na wodę.

Smartwatch2
Dodatkowe funkcje

Oczywiście wybór smartwatcha może być uzależniony od wielu innych funkcji. Pod uwagę poza tym wziąć trzeba jeszcze możliwość pisania wiadomości i rozpoznawania głosu, co umożliwi nam tworzenie tekstu bez konieczności wykorzystania klawiatury, odtwarzacz MP3, dzięki któremu będziemy mogli posłuchać muzyki czy funkcje biegowe. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas i często poświęcasz się bieganiu smartwatch musi mieć krokomierz, pulsometr czy liczyć ilość zużytych kalorii.

Teraz kiedy wiesz już, na co zwracać uwagę wybierając smartwatch możesz zacząć przeglądać oferty sklepów w kategorii inteligentne zegarki”. Na pewno znajdziesz coś, co będzie Ci odpowiadało tak pod względem ceny jak i specyfikacji technicznej.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *