Na co zwrócić uwagę wybierając klawiaturę dla gracza?

Wielu wydaje się, że zakup klawiatury gamingowej jest tylko wrzuceniem pieniędzy w przysłowiowe błoto. Po co bowiem to robić skoro grać da się także na zwykłej klawiaturze? Każdy jednak, kto jest miłośnikiem gier i miał możliwość porównania klawiatury klasycznej i tej służącej specjalnie grom, nie ma wątpliwości, że znacznie lepiej sprawdzi się tutaj ta druga. Warto w związku z tym zastanowić się nad tym, na co zwrócić uwag wybierając klawiaturę dla gracza. Które czynniki trzeba wziąć tu pod uwagę?

Klawisze

W pierwszej kolejności odnieść się trzeba do tego, jakie klawisze ma w sobie taka klawiatura. Te powinny być bowiem nie tylko dobrze rozmieszczone, ale również skalowane, z czym często niestety się nie spotykamy. Wielokrotnie jest to bolączka tanich klawiatur. Dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto poprosić sprzedawcę o zaprezentowanie takiego produktu, aby sprawdzić jak ułożone będą na niej ręce i czy podczas gry będziemy mieć łatwy i komfortowy dostęp do wszystkich klawiszy.

Klawiatura dla graczy3

Na pewno ważne jest tutaj też przyzwyczajenie gracza. Jedni z nas lubią bowiem klawiatury o niskim uskoku, inni natomiast cenią sobie wysokie i profilowane przyciski. Zauważmy też, że zmiany nie zawsze są złe i niekiedy warto odejść od przyzwyczajeń, aby nabyć coś znacznie lepszego.

Ważna jest też technika nadruku na klawiszach. Zazwyczaj spotyka się tu tampodruk, który jest tani, choć niekoniecznie trwały. Lepiej pod tym względem wypadają grawery laserowe. Wprawdzie są słabiej widoczne, ale za to odczuwalne pod palcami. Dobrze wypada też metoda termosublimacyjna. Wówczas oznaczenia są dobrze widoczne i w zasadzie nie do zdarcia. Najlepsze efekty daje jednak formowanie wtryskowe, kiedy to każdy przycisk składa się z dwóch części. Jedna znajduje się na wierzchu i ma wycięty symbol, a druga ulokowana pod spodem ma idealnie pasujące do niej wytłoczenie.

Przełączniki

Przejdźmy do kolejnego ważnego czynnika, a więc przełączników. Większość klawiatur ma obecnie membrany gumowe, kopułki lub mechanizmy nożycowe. Nie są one jednak najtrwalsze, a już na pewno słabo pod tym względem wypadają pierwsze z nich. Te wytrzymują bowiem do pięciu milionów uderzeń. Dwa pozostałe to od dziesięciu do dwudziestu milionów kliknięć, choć i to nie jest wynik najlepszy.

Klawiatura dla graczy1

Najbardziej wymagających zainteresować powinny klawiatury mechaniczne, w których każdy przycisk ma oddzielny mechaniczny przełącznik. Wówczas wytrzymać może on nawet do pięćdziesięciu milionów uderzeń.

Przyciski dodatkowe

Bardzo istotne są również przyciski dodatkowe, choć oczywiście nie mówimy tu o takich, które znajdziemy na każdej z klawiatur. Dodatkowe przyciski to zazwyczaj takie, które można dowolnie programować, przypisując do nich wyraźne funkcje czy całe kombinacje przycisków.

Zdarzają się klawiatury, że dodatkowo zaprogramować można każdy ich przycisk, choć na ogół nie jest to konieczne. Wydaje się, że liczba od pięciu do dziesięciu takich przycisków będzie wystarczająca.

Podświetlenie

Sporym udogodnieniem w klawiaturach dla graczy jest podświetlenie, które sprawdza się nie tylko podczas wieczornych i nocnych rozgrywek. Co ciekawe lepsze modele pozwalają na zmianę barw podświetlenia, a nawet wybór jego stref. Zaawansowane podświetlenie to oczywiście kwestia gustu, ale warto postawić na klawiatury, które mają tę funkcję i umożliwiają podświetlenie klawiatury w przynajmniej kilkustopniowej skali.

Czas reakcji

Ważnym czynnikiem jest także czas reakcji klawiatury. Większość takich klawiatur ma próbkowanie 1000 Hz, co oznacza tylko tyle, że stan klawiszy jest odczytywany co 1 milisekundę. W praktyce mimo wszystko rzeczywisty czas reakcji jest nieco dłuższy i wynosi od kilku do kilkunastu milisekund.

Materiał

Nie zwróciliśmy uwagi na jeszcze jedną ważną kwestię, a więc materiał, z którego taka klawiatura jest wykonana. Większość to plastiki ABS, choć nie są one najlepszym rozwiązaniem. Nie dość, że się brudzą to także i nie wytrzymują próby czasu. Jeśli już to lepiej postawić na klawiatury z plastiku PBT, gdyż ten jest odporny na czynniki zewnętrzne, a także ścieranie.

Klawiatura dla graczy

To oczywiście nie wszystko. Poza powyższymi czynnikami warto jeszcze spojrzeć na możliwość wymiany klawiszy, organizery kabli, złącza audio, podpórki na nadgarstki czy wyświetlacze LCD oraz panele dotykowe i wyświetlane etykiety. Nie każdy zwraca też uwagę na oprogramowanie takiej klawiatury dla gracza, które pozwala łatwo ją skonfigurować.

Jak w związku z tym widzimy, znalezienie dobrej klawiatury dla gracza nie będzie zadaniem łatwym i zajmuje sporo czasu. Jako że czynników, na które trzeba zwrócić tutaj uwagę jest mnóstwo, nie może to być decyzja pochopna. Raczej nie należy sugerować się w tym przypadku też tylko i wyłącznie ceną. Oczywiście warto się z nią liczyć, ale nabycie taniej klawiatury na pewno nas rozczaruje, a pożytku będziemy mieć z niej niewiele. Lepiej zapłacić więc za nią więcej, ale mieć pełen komfort w najróżniejszych rozgrywkach.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *