Jak bezpiecznie naładować smartfona?

Niezależnie co robimy dziś na swoim smartfonie prędzej lub później doprowadzimy do jego rozładowania, po którym niezbędne będzie jego naładowanie. Wydawać by się mogło, że dziś nie jest to większy problem, ponieważ baterie ładują się coraz szybciej. Poza tym zawsze możemy się też uzbroić w tak zwane banki energii, przez które rozumiemy mobilne ładowarki. To wszystko prawda, choć trzeba zdać sobie sprawę z tego, że w tym wszystkim bardzo istotny jest sam proces ładowania. Jeśli nie będziemy tu bowiem przestrzegać pewnych zasad, możemy mieć pewność, że nawet najlepszy akumulator w smartfonie ulegnie zniszczeniu lub w najlepszym wypadku straci na swoich parametrach. Na co zatem zwrócić uwagę podczas ładowania?

Amperomierz

W pierwszej kolejności swój wzrok skierować trzeba na natężenie prądu w trakcie ładowania baterii. Musimy w tym miejscu pamiętać, że bardzo często do ładowania nie wykorzystujemy oryginalnych ładowarek dołączonych do telefonu podczas zakupu, ale zupełnie innych. Jako że przewodzą one prąd o różnym natężeniu, stosowanie niewłaściwych ładowarek może mieć wpływ na szybsze zużywanie baterii. Dlatego też warto w tym celu sprawdzić istotne informacje dotyczące prądu wyjściowego, które widnieją na ładowarce.

ładowanie baterii w smartfonie2

Pomocna może być także aplikacja Ampere, która ukazuje użytkownikowi natężenie prądu w trakcie ładowania. Poza tym sprawdzimy dzięki niej minimalne i maksymalne wartości natężenia występujące podczas jednego ładowania.

Przegrzewanie

Wielu użytkowników smartfonów wykorzystuje ładowarki o większym natężeniu prądu, sądząc, że w ten sposób szybciej naładują swój rozładowany telefon. Nie da się ukryć, że tak właśnie będzie, ale nie jest to działanie wskazane. Wszystko dlatego, że bateria się wówczas przegrzewa, co także można sprawdzić w programie Ampere, choć temperaturę baterii w tym przypadku sprawdzicie również w momencie, kiedy ładowarka nie jest podłączona. Warto w tym miejscu dodać, że optymalna temperatura akumulatorów Li-Ion waha się w okolicach 25 stopni Celsjusza.

Ładowanie z portu USB

Jeśli ładowarki o większym natężeniu prądu są dla akumulatorów naszych telefonów szkodliwe, warto postąpić wręcz przeciwnie i sięgnąć po ładowarki słabsze. Wówczas żadna szkoda bateriom się nie stanie. Szukając ładowarki o najniższym natężeniu prądu, możemy postawić na port USB w komputerze. W takiej sytuacji nie nagrzejemy baterii, choć musimy pamiętać, że sam proces ładowania potrwa dość długo.

ładowanie baterii w smartfonie3

Niskie temperatury

Zwróćmy jeszcze uwagę na niskie temperatury, które także są dla naszych telefonów zabójcze. Otóż trzeba pamiętać, że wówczas tracą one na swojej pojemności, a więc i szybciej się rozładowują. Szczególnie uważać trzeba w związku z tym zimą, kiedy to temperatury spadają wiele poniżej zera i wielokrotnie wynoszą poniżej 15 stopni Celsjusza, co w efekcie może rozładować je całkowicie.

Tak więc, mimo że może wydawać się inaczej to w praktyce nie każda ładowarka, która pasuje do naszego telefonu końcówką jest dla niego optymalna. Tak samo prawdą nie jest to, że lepszą ładowarka jest ta, która naładuje go szybciej.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *