Czy na recyclingu można zarobić? Trendy technologiczne na rynku recyklingu

W dzisiejszych czasach coraz więcej myślimy o środowisku, a w konsekwencji o recyclingu. W pomysłach prześcigają się naukowcy, startupy i firmy technologiczne. Chcą przysłużyć się środowisku, a przy okazji stworzyć sprawnie funkcjonujący biznes oparty o recycling. A możliwości jest naprawdę mnóstwo. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym trendom technologicznym związanym z recylingiem, które mogą zainspirować niejednego przedsiębiorcę.

Szukasz pomysłów związanych z recyclingiem, które potencjalnie mogą okazać się ciekawym przedsięwzięciem biznesowym? Oto niektóre z najpopularniejszych obecnie trendów związanych z rynkiem recyclingu i tworzyw sztucznych.

1. Automaty na stare telefony (wykorzystanie zużytych telefonów)

Czy wiedziałeś, że stare, zużyte telefony komórkowe to absolutna kopalnia wartościowych materiałów? Znaleźć tam można m.in aluminium, nikiel, kobalt, miedź, czy wolfram. Nie dziwi więc, że wiele nowych biznesów powstaje wokół recyclingu telefonów komórkowych. Swoich sił próbują zarówno producenci elektroniki, jak i duże firmy.

2. Robotyka i recycling

Niektóre firmy idą w swoich wysiłkach bardzo daleko. Jak choćby Apple, które jeszcze w roku 2016 zaprojektowała robota znanego jak Liam. Robot ten został zaprojektowany tylko w jednym celu – rozkładania iPhone’a na czynniki pierwsze w celu jak najbardziej efektywnego, ponownego wykorzystania jego komponentów. Przyznacie, że to bardzo wąska specjalizacja. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, ile na świecie jest iPhone’ów, zyskujemy na tę sprawę nieco inną perspektywę…

3. Ban na plastik? A może jakieś alternatywy?

Coraz więcej firm i rządów decyduje się na ograniczanie plastiku, a w niektórych przypadkach na całkowity ban na plastikowe przedmioty (reklamówki, sztućce, słomki itp.). Stwarza to znakomitą okazję dla startupów proponujących alternatywy. Jadalne sztućce, designerskie torby na zakupy wielokrotnego użytku? Możliwości jest mnóstwo. 

4. Ujarzmić energię słoneczną

Chęć inwestowania i użytkowania odnawialnych źródeł energii stwarza odpowiedni biznesowe klimat dla innowacji w tym zakresie. Obiecujące są zwłaszcza projekty związane z energią słoneczną. Do najciekawszych trendów należą ciągłe prace związane z udoskonalaniem technologii fotowoltaicznej.

5. Bezprzewodowe monitorowanie śmieci

Bezprzewodowy monitoring śmieci nie tylko przypomina o tym kiedy należy się tym zająć, ale może także pomóc w utrzymaniu dyscypliny związanej z segregacją śmieci. Do takiego sprzętu łatwo można też stworzyć np. towarzyszącą aplikację mobilną.

6. Kompost, czyli nic się nie marnuje

Resztki z jedzenia można wykorzystać do kompostu – nawozu organicznego wytwarzanego zarówno z roślinnych, jak i zwierzęcych odpadków w procesie kompostowania. Tworząc sprawny mechanizm pozyskiwania opadków do kompostu, można więc mocno przyczynić się do skończenia z marnotrawieniem żywności.

7. Internet rzeczy w odsieczy… recyclingowi

Internet rzeczy to nie tylko czujniki monitorujące śmieci. To elastyczna technologia, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Zachęcamy do poszukiwania innowacji na tym polu!Co sądzisz o naszej liście? Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej informacji na ten temat, sprawdź nasze case study związane z rynkiem recyclingu i tworzyw sztucznych w Polsce. A jeśli masz już pomysł na biznes i interesują cię badania i analizy rynku, zachęcamy do konsultacji z profesjonalnymi badaczami, którzy przygotują dla ciebie dokładną analizę rynku.

Redakcja Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *