Czym wyróżniają się telewizory 4K?

Większość z nas w swoich domach ma telewizory Full HD i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miałoby się to zmienić. Jeśli natomiast mamy spodziewać się już jakichś zmian, to raczej stawiać będziemy na telewizory w technologii 4K, o której nadal wielu Polaków ma stosunkowo niewielką wiedzę. Czym w związku z tym są telewizory 4K i czy rzeczywiście są znacznie lepsze od tych w rozdzielczości Full HD?

Co oznacza skrót 4K?

Zacząć trzeba od wyjaśnienia skrótu, który wprowadza nas w zakłopotanie. Otóż trzeba mieć na uwadze, że telewizory, które dostępne są w technologii 4K mają aż o cztery razy większą rozdzielczość aniżeli telewizory w technologii Full HD. Te mają bowiem 2 miliony pikseli. Telewizory 4K mają ich natomiast aż 8 milionów. Różnicę widać więc gołym okiem. Co to oznacza w praktyce?

4K2

W rzeczywistości zapewnia to bardzo wysoką jakość obrazu, a dodatkowo znakomite odwzorowanie kolorów i szczegółów, idealny kontrast oraz poczucie realizmu. Jakby tego było mało producenci telewizorów w technologii 4K bardzo często oferują swoim klientom TV naprawdę potężne, które mają nawet 80-calowe ekrany.

Niewielka popularność

Z całą pewnością z roku na rok, miesiąca na miesiąc, a nawet tygodnia na tydzień telewizory 4K będą zyskiwać na popularności. Jak na razie, mimo iż są one telewizorami wysokiej klasy, to jednak co do ich powszechności można mieć pewne zastrzeżenia. Zresztą nie generują tego jedynie ceny takich TV. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że na dzień dzisiejszy wielu producentów swoje filmy oferuje głównie w technologii Full HD. Wydaje się zatem, że lepiej jest poczekać na rozpowszechnienie tej technologii. Wówczas tańszy będzie nie tylko sam sprzęt, ale także i tytułów w technologii 4K dostępnych będzie o wiele więcej.

Dostępność TV 4K w Polsce

Jeśli zamierzcie zdecydować się już na telewizory w technologii 4K, to polecamy tu sprawdzonych producentów, a więc produkty firm takich jak Sony, LG, Samsung czy Toshiba. Z punktu widzenia klienta warto zauważyć, że oferta takich TV w Polsce ciągle się rozszerza, choć jak na razie ich ceny są wysokie. Prognozy specjalistów sugerują jednak, że wkrótce zaczną one szybko spadać.

4K

Podsumowując, nie można ukrywać, że telewizory 4K są o wiele lepszym rozwiązaniem niż te stworzone w technologii Full HD. Patrząc na ich ograniczenia oraz wysoką cenę, warto jednak przynajmniej na chwilę z takim zakupem się wstrzymać.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *