Dodatkowe akcesoria do makrofotografii

Tak jak obiecaliśmy, w kolejnym wpisie po aparatach do makrofotografii skupimy się na akcesoriach, które na wyższy poziom wyniosą nasze zdjęcia. Oczywiście wykorzystując do takich zdjęć aparaty kompaktowe czy smartfony dodatkowe akcesoria często są nam zbędne. Na pewno pomyśleć o nich trzeba przy zakupie lustrzanki. O jakich akcesoriach zatem zapomnieć nie można, jeśli chcemy, aby makrofotografia w naszym wydaniu zrobiła wrażenie na każdym odbiorcy?

Soczewki i konwertery

Chcąc wkroczyć w świat makro, najprościej jest zakupić specjalne soczewki. Jest to także opcja najtańsza. Obecnie nasadki optyczne znajdziemy w różnych rozmiarach. Na rynku bez problemu znajdziemy nawet te skupiające +10 dioptrii. Warto zauważyć, że im większa wartość soczewek, tym większe powiększenie da się uzyskać. Sporą korzyścią jest też możliwość ich łączenia ze sobą, dzięki czemu możemy uzyskać większą wartość powiększenia.

Makro soczewki

Zauważmy jednak, że soczewki powiększające mogą zniekształcać obraz, z czym spotykamy się najczęściej na brzegach kadru. Dlatego dobrze jest zakupić nieco droższy, ale gwarantujący niezawodność konwerter makro. Składa się on z kilku elementów powiększających, które automatycznie korygują swoje wady.

Co ciekawe takie elementy powiększające znajdziemy nie tylko dla lustrzanek, ale także smartfonów. Obecnie na rynku są specjalne soczewki, dzięki którym możemy go optymalnie dostosować do robienia zdjęć makro.

Statyw

Bardzo pomocnym dodatkiem okazać może się tutaj statyw. Wydawać by się mogło, że jest on zbędny, ponieważ aparaty nie są na tyle ciężkie, aby nie utrzymać ich w ręku. Tym bardziej że przecież nie musimy ich cały czas trzymać, ale na przykład zawiesić na szyi czy ramieniu. To prawda, ale jeśli robimy zdjęcia, trzymając aparat w ręku mamy niewielką kontrolę nad stabilizacją sprzętu.

Makro statyw

Tę zapewnia nam właśnie statyw. Kupując taki dodatek, najlepiej posłużyć się produktami z głowicą 3D, która pozwoli nam regulować każdą płaszczyznę osobno. Innym przesądzającym o zakupie czynnikiem mogą być elastyczne nogi, dzięki czemu aparat umieścimy w dowolnym miejscu. Takie statywy dostępne są do aparatów kompaktowych, lustrzanek jak i smartfonów.

Oświetlenie

Zdjęcia makrofotografii wykonywać się powinno w naturalnym świetle, ale niekiedy warto doświetlić swój sprzęt, choć fotografowanie z dodatkowym oświetleniem jest tu niewskazane. Wszystko dlatego, że światło lampy błyskowej jest zbyt silne, a dodatkowo pada pod niewłaściwym kątem. Jako że może ono brzydko oświetlić lub nawet zaciemnić motyw, poleca się lampy specjalnie przystosowane do zdjęć makro. Te oświetlą obiekt równomiernie, choć niestety nie jest to dodatek tani.

Obiektyw

Jeśli posiadacie lustrzankę najlepszym rozwiązaniem, choć od razu zaznaczmy, że także i najdroższym będzie specjalistyczny obiektyw makro. Zapewniają one nie tylko odwzorowanie motywu na matrycy w proporcji 1:1, ale też gwarantują ostrość przy fotografowaniu z bliskiej odległości.

Makro obiektyw

Posiadając takie akcesoria robienie zdjęć makro, na pewno będzie o wiele prostsze, co jednak nie znaczy, że bez nich jest to niemożliwe. Najważniejsze, abyś pamiętał, że to trening czyni mistrza. Nie zarażaj się nawet wtedy, kiedy pierwsze Twoje fotki nie będą rewelacyjne. Jesteśmy pewni, że z każdą kolejną będzie lepiej. Kto wie, być może w przyszłości zdecydujesz się na jakąś wystawę, a Twoje zdjęcia znajdą się w przewodnikach National Geographic lub innych czasopismach z tej branży.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *