Ile kosztuje strona internetowa?

Odpowiedź na pytanie o to, ile kosztuje strona internetowa, nie jest wcale sprawą prostą. Wszystko dlatego, że najprostszą odpowiedzią byłoby – to zależy. Niemniej jednak zdając sobie sprawę z tego, że mało kogo to usatysfakcjonuje, postarajmy się jednak wykonać, chociażby podstawowe szacunki kosztowe.

W określeniu więc, jaka będzie końcowa cena strony www, pomocny jest przegląd elementów, jakie należy wykonać. Bez względu na to czy tworzona jest skomplikowana witryna, czy też prosty serwis to zawsze początkiem będzie projektowanie. Podczas tych prac ustalana jest szata graficzna, ułożenie menu oraz ogólna forma przyszłego dzieła. Następnie tworzona jest wizualizacja, do której wprowadzane są ewentualne poprawki. Później przechodzi się do kluczowego etapu, jakim jest programowanie według pożądanego wzorca. Zazwyczaj używa się tutaj różnorakich technologii, w skład których wchodzą m.in. JavaScript, PHP, CSS i inne.

Jednym z wymagań każdej współczesnej strony internetowej jest też responsywność oraz dostosowanie jej do urządzeń mobilnych. Z tego względu prace programistyczne powinny uwzględniać także tę kwestię. Wiele witryn aktualnie tworzonych jest też o środowisko WordPress. Jest to bardzo przyjazne otoczenie charakteryzujące się dużą intuicyjnością w późniejszej obsłudze. Kiedy więc zastanawiamy się nad jej kształtem warto przemyśleć postawienie strony na WordPressie właśnie.

No dobrze, a więc reasumując wszystko, jakie koszty należy ponieść? Chociaż tak jak pisaliśmy, jest to sprawa niezwykle indywidualna, to szacunkowo można powiedzieć, że średnio zaawansowana witryna powinna kosztować około 2000 złotych. Pamiętajmy, że spory wpływ na ceny ma to, kto dla nas robi stronę. Na pewno najdroższa będzie firma informatyczna specjalizująca się w tego typu działaniach. Najtaniej z kolei będzie zlecić prace freelancerowi. W tym drugim przypadku jednak może istnieć ryzyko niezadowalających efektów, z czym trzeba się niestety liczyć.

Redakcja Author