jak chronić się przed ransomware

Jak chronić się przed ransomware?

W dobie XXI wieku, kiedy to zagrożenie z sieci czyha na nas na każdym kroku, każdy musi mieć dobry program antywirusowy. To prawda, choć nie da się ukryć, że cyberprzestępcy z tworzeniem nowych wirusów radzą sobie coraz lepiej. Jeśli mamy zacząć się czegoś obawiać, na pewno w pierwszej kolejności wskazalibyśmy tutaj na złośliwe oprogramowanie typu ransomware. Skoro tak warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. Tak więc czym jest to oprogramowanie i jak chronić się przed ransomware?

Czym jest ransomware?

Jeśli mielibyśmy w jakiś najprostszy sposób scharakteryzować takie wirusy, to wskazalibyśmy tutaj na fakt, że po ich wgraniu na komputer ten zostaje zablokowany. Oczywiście cyberprzestępcy mogą go z niego usunąć, ale nie ma nic za darmo. Chcą za to rekompensaty finansowej. Ta może być różna w zależności od ataku oraz ilości osób, które wirus dotknął.

Dlaczego zatem na ataki z takim oprogramowaniem decydują się oni coraz częściej? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko dlatego, że te się sprawdzają i przynoszą im naprawdę spore korzyści majątkowe. Nikt bowiem, kto ma na komputerze zapisane ważne pliki, nie chce utracić do nich dostępu i często jest skłonny zapłacić określoną kwotę.

jak chronić się przed ransomware
W roku 2015 odnotowano 3,8 miliona ataków z wykorzystaniem ransomware. To sporo, ale rok ubiegły był pod tym względem przełomowy. W całym roku 2016 było ich bowiem aż ponad 580 milionów, a jak pokazuje globalny atak WannaCry również i w tym roku trend ten się nie zmienia.

Brak możliwości ochrony

Tak więc, jak chronić się przed ransomware, aby móc spać spokojnie? Najgorsze jest to, że przed takimi atakami nie da się chronić w stu procentach. Mimo wszystko ryzyko ataku można ograniczyć.

Przede wszystkim musicie pamiętać o wspieraniu systemu i z takiej opcji korzystać. Ważna jest także instalacja jego aktualizacji oraz aktualny system antywirusowy.

Sporo zależy także od Waszej aktywności w sieci. Na pewno nie powinniście pobierać podejrzanych załączników. Poza tym skoro program taki blokuje dostęp do Ważnych dla Was plików, tworzyć należy też ich kopie zapasowe.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *