Jak wybrać klawiaturę?

Nie jest tajemnicą, że klawiatura to podstawowy element wyposażenia każdego komputera stacjonarnego. Tym samym powinniśmy także sporą wagę przyłożyć do jej wyboru. Często jednak nie zwracamy uwagi na to, jaką klawiaturę kupujemy, sądząc, że nie ma to wielkiego znaczenia. Dla komfortu pracy znaczenie ma to jednak bardzo duże. Na jakie w związku z tym czynniki zwrócić uwagę, szukając nowej klawiatury komputerowej?

Parametry

W pierwszej kolejności odnieśmy się do parametrów klawiatury. Na pewno bardzo ważna jest tutaj jej wielkość. Jeśli na Twoim biurku nie ma wiele miejsca, dobrym pomysłem będzie węższa klawiatura, która pozbawiona jest przycisków numerycznych. Pamiętaj też, że specjalne klawiatury z podkładką na nadgarstki są zwyczajnie szersze.

Klawiatura może być niższa bądź wyższa. Wprawdzie nie wpływa to na zajmowane przez nią miejsce, ale wygodę i komfort podczas użytkowania już tak. Jeśli chcesz nabyć klawiaturę niższą szukaj modelów oznaczonych słowem slim.

klawiatura komputerowa slim

W przypadku klawiatur przewodowych istotnym parametrem jest również długość kabla. Musi on być wystarczający, aby swobodnie podłączyć ją do komputera i bez jego napinania z niej korzystać. Standardowo kabel w klawiaturze ma około półtora metra, choć zdarzają się modele o kablu nawet o metr dłuższym.

Dodatkowe funkcje

Zwróćmy uwagę również na dodatkowe funkcje klawiatury. Jedną z nich jest głośność. Jeśli lubisz oglądać filmy bądź słuchać muzyki pokrętło odpowiadające za regulację głośności będzie bardzo przydatne. Dzięki niemu nie będziesz musiał szukać suwaków zmiany głośności i regulować ich myszką.

Dodatkową funkcją jest też wyciszenie. Jest to jeden przycisk, dzięki któremu można całkowicie wyciszyć dźwięk.

Pomocną funkcją dodatkową przy oglądaniu wszelkich filmików wideo jest natomiast przewijanie. Są to zazwyczaj dwa przyciski pozwalające przewijać klip do przodu i w tył.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są klawisze programowalne. Jak nie trudno się domyślić możemy do nich przypisać określone czynności. Na przykład jednym kliknięciem przycisku będziemy mogli wówczas otworzyć przeglądarkę internetową czy program do obsługi poczty.

klawiatura z podkładką

Komfort pracy zapewnić może natomiast podkładka pod nadgarstki. Podkładki takie są najczęściej przypinane. Nie brak mimo wszystko głosów, że takie dodatkowe elementy tylko przeszkadzają w pracy, a już na pewno nie poprawiają jej komfortu. Wiele zależy tu oczywiście od innych czynników, a więc pozycji, w jakiej pracujemy przy komputerze, wysokości krzesła czy budowy naszego ciała.

W tym samym kontekście możemy mówić o stopkach, które są na wyposażeniu większości z klawiatur. Te można rozłożyć lub złożyć. Jeśli zdecydujemy się je rozłożyć, tył klawiatury zostanie uniesiony do góry.

Na pewno sporym udogodnieniem będą także podświetlane klawisze. Szczególnie sprawdzają się one wśród graczy, którzy często przebywają w zaciemnionych pokojach. Z pewnością przydadzą się też osobom, które nie mają wyrobionego nawyku bezwzrokowego pisania, a pracują wieczorem lub w nocy.

Gracze zdecydować się mogą ponadto na klawiatury z wyświetlaczem, które poza nimi nie mają szerszego zastosowania. Służą bowiem wyszukiwaniu wyników w ulubionych grach bez konieczności wertowania ich menu. Warto jednak pamiętać, że każda tego typu klawiatura odpowiada maksymalnie kilkudziesięciu najpopularniejszym tytułom.

Dla tych, którzy natomiast przy komputerze lubią jeść czy pić, odpowiednia będzie klawiatura o zwiększonej odporności na zalanie. Wówczas nawet przy zalaniu klawiatury napojem czy herbatą szansa na jej nieuszkodzenie będzie większa.

Złącza

Uwagę warto zwrócić również na wszelkie złącza. Szczególnie przydatne jest złącze USB, które jest bardzo praktycznym dodatkiem i służy podłączeniu pendrive’a, odtwarzacza mp3 czy myszki. Poza tym klawiatura może mieć też wejście na słuchawki czy mikrofon, z którego skorzystacie, jeśli kabel w nich jest zbyt krótki, aby podpiąć je bezpośrednio do komputera.

klawiatura z USB

Ceny i producenci

Klawiatur na rynku jest dziś naprawdę wiele. Ile zatem przyjdzie nam za nie zapłacić? To już oczywiście kwestia indywidualna, ale większość tego typu produktów kształtuje się w cenie od 30 do 300 złotych, choć na rynku znajdziemy nawet te, które kupimy już za niewiele ponad dziesięć złotych.

klawiatura komputerowa

Ważny jest tu ich producent. Do najpopularniejszych producentów klawiatur zaliczymy: A4TECH, Dell, Emprex, Genius, Logitech, Microsoft, Razer, Roccat czy Tracer.

Co wybrać?

Nie da się w związku z tym ukryć, że zakup klawiatury nie jest zadaniem łatwym. Jako że na rynku tego typu urządzeń jest dziś naprawdę mnóstwo, warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki typ klawiatury będzie najlepszy. Najmniejsze wymagania mają oczywiście osoby, którym klawiatura służy do pracy. Wówczas sprawdzić się powinny nawet najtańsze modele.

Większe wymagania na pewno będzie miał gracz lub osoby, które często słuchają muzyki bądź oglądają na komputerze filmy. Wtedy warto rozejrzeć się za klawiaturami lepszymi, co też nie musi automatycznie oznaczać, że wydać na nie musimy więcej niż kilkadziesiąt złotych.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *