jak wyciszyć komputer

Jak wyciszyć komputer?

Nikt nie lubi pracować na komputerze, który pracuje zbyt głośno. Jest to jednak dosyć częsta sytuacja, z którą niekiedy możemy sobie mimo wszystko poradzić. Zanim przejdziemy jednak do tego, jak wyciszyć komputer trzeba odnieść się do przyczyn takiego stanu rzeczy. Co może być przyczyną tego, że komputer pracuje zbyt głośno?

Dlaczego mój komputer jest zbyt głośny?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć tutaj to, że komputer składa się z wielu różnych części. Tworzą go między innymi karta graficzna procesor czy napęd. Każdy z nich działa dzięki energii elektrycznej, która jest mu niezbędna. Zostaje ona przetworzona na ciepło, które przyczynia się do tego, że komputer się nagrzewa, a wskutek tego uruchomione zostają jego mechanizmy chłodzenia. To właśnie one wpływają na to, że komputer pracuje głośniej.

Dwa rodzaje chłodzenia

Producenci oferują dwa rodzaje chłodzenia, a więc chłodzenie pasywne oraz aktywne. W pierwszym wykorzystuje się do tego radiatory, które są metalowymi elementy odbierającymi ciepło bezpośrednio od układu, który je wydziela. Następnie jest ono odprowadzane. To rozwiązanie charakteryzuje się tym, że jest ciche, choć nie zawsze wystarczające.

jak wyciszyć komputer
Dodatkowo występuje chłodzenie aktywne, kiedy to stosuje się wentylatory, które szybciej niż radiatory odprowadzają ciepło do otoczenia. Zasysają one powietrze i kierują je w stronę nagrzanych podzespołów. Jest to chłodzenie szybsze, ale jednocześnie również i znacznie głośniejsze.

Sposoby na wyciszenie komputera

Jeśli Wasz komputer pracuje głośno, najprawdopodobniej wina leży po stronie jego coolera. Najlepiej więc wymienić go na nowy i większy niezależnie od tego, czy chodzi o wiatrak procesora, karty graficznej czy zasilacza.

To oczywiście nie wszystko. Dobrze też zmienić swoją obudowę i jeśli to możliwe zamontować w niej dwa wentylatory – nawiewowy oraz wyciągowy. Ponadto warto pomyśleć też o zakupie mat wyciszających.

jak wyciszyć komputer
Niekiedy winny może być jednak słabej jakości dysk. W tym przypadku najprawdopodobniej konieczna będzie jego wymiana. Dlatego też przed zakupem nowego dysku warto rozejrzeć się wśród tego typu produktów i sprawdzić dostępne na ich temat opinie. Jeśli natomiast zakup nowego dysku Was nie interesuje, zdecydować się możecie jedynie na specjalną obudowę z wkładkami wyciszającymi. Kupując natomiast sam dysk, musicie zdawać sobie sprawę z tego, że najlepszym rozwiązaniem będą pozbawione mechanicznych części dyski SSD. Dzięki temu ich praca jest bezgłośna.

Za głośną pracę komputera może odpowiadać także napęd po tym, jak wcześniej umieścicie w nim swój nośnik. W zmniejszeniu jego hałasu pomocny może być specjalny program, który zmniejsza obroty takiego napędu.

Konserwacja

Na temat tego, jak wyciszyć komputer wiecie już naprawdę sporo. Nie odnieśliśmy się jednak dotąd do jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż zdarzyć się może, że zakup nowych części czy mat wyciszających będzie zbędny. Niekiedy wystarczy dobrze wyczyścić wnętrze swojego komputera z kurzu. Zapycha on bowiem wentylatory i uniemożliwia ich sprawną pracę. Przeczyszczenie ich z wykorzystaniem sprężonego powietrza może szybko rozwiązać powstały problem.

jak wyciszyć komputer
Skoro wiecie już jak wyciszyć komputer, czas najwyższy wziąć się do pracy i dokładnie przyjrzeć się działaniu swojego sprzętu. Czy nadal jego głośna praca stanowi dla Was problem?

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *