Jaki aparat do makrofotografii?

Jako że lato w pełni, a więc i przyroda na każdym kroku nam o sobie przypomina, kolejne dwa artykuły z kategorii Poradniki postanowiliśmy poświęcić makrofotografii. Fotografowanie niewielkich żywych organizmów potrafi być bowiem bardzo wciągające. Co ważne zacząć je fotografować tak jak i zresztą w zasadzie wszystko możemy bez konieczności posiadania dobrego sprzętu, choć oczywiście efekty takiej pracy w zależności od aparatu mogą być różne. Skupiliśmy się zatem na najlepszych aparatach i innych urządzeniach sprowadzających się do fotografii makro. W kolejnym wpisie zabierzemy się natomiast z akcesoria, które służą robieniu zdjęć świata mikroskali.

Czym jest makrofotografia?

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego sprzętu do tego typu zdjęć, najpierw musimy sobie odpowiedzieć w ogóle na pytanie, czym jest makrofotografia. Otóż najłatwiej byłoby ją określić jako fotografowanie małych żywych obiektów, które robimy z bliska. Prościej rzecz ujmując jest to fotografia, w której obraz jest odwzorowany w naturalnych rozmiarach. Dzięki temu następnie na fotografii wydają się one ogromne. Jednakże o tym, czy jest to makrofotografia nie świadczy akurat wielkość motywu, ale to, w jaki sposób obraz jest odwzorowywany na matrycy. W makrofotografii powinien on być odwzorowany przynajmniej w skali 1:1, co oznacza, że na 1 cm motywu przypadać powinien 1 cm matrycy. Dla porównania przy skali 2:1 1 cm owada zajmie już na matrycy całe 2 cm i tak dalej.

makrofotografia2

Najważniejsze jest tutaj to, że efekt makro da się osiągnąć bez względu na to, czy wykonujemy zdjęcia lustrzanką, aparatem kompaktowym czy smartfonem. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z tych urządzeń, pamiętając, że szukamy aparatu właśnie do zdjęć mikro świata.

Lustrzanki

Takie aparaty są oczywiście najdroższe, co akurat w tym przypadku nie musi oznaczać, że będą dla nas najlepsze. Bez odpowiednich akcesoriów, o których jak wspomnieliśmy, napiszemy w kolejnym artykule, chcąc temu poświęcić więcej czasu, robienie takich zdjęć nie jest możliwe. Wszystko dlatego, że podstawowe obiektywy nie pozwolą nam ustawić odpowiedniej ostrości z niewielkiej odległości. Ciężko też tu uzyskać dużą głębię ostrości i większe powiększenie. Po stronie plusów lustrzanek umieścić musimy dobrą jakość zdjęć i pracę w słabym świetle, a także szybki autofokus. To wszystko sprawia, że w zestawieniu z odpowiednimi akcesoriami mając lustrzankę, makrofotografii poświęcić możemy się w nadmiarze.

Aparaty kompaktowe

Aparaty kompaktowe jak dobrze wiemy, nie dają możliwości wymiany obiektywu na inny, co jednak w wielu modelach nie skreśla ich z wykonywania zdjęć z zakresu makrofotografii. Pozwalają bowiem ustawić ostrość na niewielką odległość, a poza tym uzyskać większą jej głębię. Szkoda tylko, że aparaty kompaktowe na ogół mizernie wypadają w słabym oświetleniu, a także mają powolny autofokus.

Smartfony

Coraz lepsze aparaty mamy także w swoich smartfonach, co sprawia, że często z powodzeniem zastępują nam one aparaty kompaktowe. Tym bardziej że telefon nosimy przy sobie na okrągło i niemal zawsze możemy z niego skorzystać. Tak jak i przy aparatach kompaktowych największą ich wadą jest powolny autofokus oraz zła jakość zdjęć przy słabych warunkach oświetleniowych. Plus postawić należy natomiast przy głębi ostrości oraz rozdzielczości aparatów w smartfonach.

makrofotografia

Co wybrać?

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu. Nie łatwo jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie lustrzanka wzbogacona o odpowiednie akcesoria. Wówczas o jakość zdjęć owadów nie musimy się martwić. Jednakże sam zakup lustrzanki może być już kosztowny, nie mówiąc dodatkowo o jej akcesoriach. Dlatego też początkowo warto się z takim zakupem wstrzymać. Tym bardziej, jeśli nie jesteśmy przekonani co do tego, czy makrofotografia naprawdę nas pochłonie, czy jest to może jedynie krótkie nią zauroczenie. Początkowo dobrze zatem skorzystać z aparatów kompaktowych, a jeśli tych nie posiadamy posiłkować się telefonami. Sami będziecie wiedzieć, kiedy przesiąść się na lepszy model.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *