Jaki aparat do makrofotografii?

Jako że lato w pełni, a więc i przyroda na każdym kroku nam o sobie przypomina, kolejne dwa artykuły z kategorii Poradniki postanowiliśmy poświęcić makrofotografii. Fotografowanie niewielkich żywych organizmów potrafi być bowiem bardzo wciągające. Co ważne zacząć je fotografować tak jak i zresztą w zasadzie wszystko możemy bez konieczności posiadania dobrego sprzętu, choć oczywiście efekty takiej pracy w zależności od aparatu mogą być różne. Skupiliśmy się zatem na najlepszych aparatach i innych urządzeniach sprowadzających się do fotografii makro. W kolejnym wpisie zabierzemy się natomiast z akcesoria, które służą robieniu zdjęć świata mikroskali.

Czym jest makrofotografia?

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego sprzętu do tego typu zdjęć, najpierw musimy sobie odpowiedzieć w ogóle na pytanie, czym jest makrofotografia. Otóż najłatwiej byłoby ją określić jako fotografowanie małych żywych obiektów, które robimy z bliska. Prościej rzecz ujmując jest to fotografia, w której obraz jest odwzorowany w naturalnych rozmiarach. Dzięki temu następnie na fotografii wydają się one ogromne. Jednakże o tym, czy jest to makrofotografia nie świadczy akurat wielkość motywu, ale to, w jaki sposób obraz jest odwzorowywany na matrycy. W makrofotografii powinien on być odwzorowany przynajmniej w skali 1:1, co oznacza, że na 1 cm motywu przypadać powinien 1 cm matrycy. Dla porównania przy skali 2:1 1 cm owada zajmie już na matrycy całe 2 cm i tak dalej.

makrofotografia2

Najważniejsze jest tutaj to, że efekt makro da się osiągnąć bez względu na to, czy wykonujemy zdjęcia lustrzanką, aparatem kompaktowym czy smartfonem. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z tych urządzeń, pamiętając, że szukamy aparatu właśnie do zdjęć mikro świata.

Lustrzanki

Takie aparaty są oczywiście najdroższe, co akurat w tym przypadku nie musi oznaczać, że będą dla nas najlepsze. Bez odpowiednich akcesoriów, o których jak wspomnieliśmy, napiszemy w kolejnym artykule, chcąc temu poświęcić więcej czasu, robienie takich zdjęć nie jest możliwe. Wszystko dlatego, że podstawowe obiektywy nie pozwolą nam ustawić odpowiedniej ostrości z niewielkiej odległości. Ciężko też tu uzyskać dużą głębię ostrości i większe powiększenie. Po stronie plusów lustrzanek umieścić musimy dobrą jakość zdjęć i pracę w słabym świetle, a także szybki autofokus. To wszystko sprawia, że w zestawieniu z odpowiednimi akcesoriami mając lustrzankę, makrofotografii poświęcić możemy się w nadmiarze.

Aparaty kompaktowe

Aparaty kompaktowe jak dobrze wiemy, nie dają możliwości wymiany obiektywu na inny, co jednak w wielu modelach nie skreśla ich z wykonywania zdjęć z zakresu makrofotografii. Pozwalają bowiem ustawić ostrość na niewielką odległość, a poza tym uzyskać większą jej głębię. Szkoda tylko, że aparaty kompaktowe na ogół mizernie wypadają w słabym oświetleniu, a także mają powolny autofokus.

Smartfony

Coraz lepsze aparaty mamy także w swoich smartfonach, co sprawia, że często z powodzeniem zastępują nam one aparaty kompaktowe. Tym bardziej że telefon nosimy przy sobie na okrągło i niemal zawsze możemy z niego skorzystać. Tak jak i przy aparatach kompaktowych największą ich wadą jest powolny autofokus oraz zła jakość zdjęć przy słabych warunkach oświetleniowych. Plus postawić należy natomiast przy głębi ostrości oraz rozdzielczości aparatów w smartfonach.

makrofotografia

Co wybrać?

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu. Nie łatwo jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie lustrzanka wzbogacona o odpowiednie akcesoria. Wówczas o jakość zdjęć owadów nie musimy się martwić. Jednakże sam zakup lustrzanki może być już kosztowny, nie mówiąc dodatkowo o jej akcesoriach. Dlatego też początkowo warto się z takim zakupem wstrzymać. Tym bardziej, jeśli nie jesteśmy przekonani co do tego, czy makrofotografia naprawdę nas pochłonie, czy jest to może jedynie krótkie nią zauroczenie. Początkowo dobrze zatem skorzystać z aparatów kompaktowych, a jeśli tych nie posiadamy posiłkować się telefonami. Sami będziecie wiedzieć, kiedy przesiąść się na lepszy model.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *