Windows Vista

Windows Vista przechodzi do historii

Wielu uważa, że system Windows Vista był największą porażką giganta z Redmond w historii, w czym na pewno jest sporo racji. Microsoft nie zamierza więc na siłę przedłużać żywotności tego systemu i skończył właśnie z jego wspieraniem.

Koniec rozszerzonego wsparcia

Wtajemniczeni z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że zasadnicze wsparcie dla Visty zakończyło się pięć lat temu, bo dokładnie 10 kwietnia 2012 roku. Dotąd trwało jednak wsparcie rozszerzone. Co brak wsparcia oznacza w praktyce?

Wiąże się to oczywiście nie tylko z brakiem aktualizacji, a więc wszelkich łatek czy poprawek. Nie można nie wspomnieć o niebezpieczeństwie. Użytkownicy, którzy nadal będą korzystać z tego systemu, powinni mieć świadomość, że ryzyko zainfekowania ich komputerów wirusami będzie większe.

Historia

Mimo że nie był to zbyt popularny system, chwilkę czasu należy mu poświęcić. Tak więc zadebiutował on 30 stycznia 2007 roku. Wprowadzono wówczas odświeżony graficzny interfejs użytkownika oraz styl wizualny o nazwie Aero. Poza tym Microsoft zauważał, że Windows Vista jest najbezpieczniejszym systemem w historii. Wysokie wymagania, słabsza wydajność niż XP oraz problemy z kompatybilnością spowodowały jednak, że nie zyskał on na swojej popularności tak bardzo, jak oczekiwali tego producenci.

O popularności tego systemu doskonale świadczą liczby. Obecnie z Visty korzysta zaledwie 0,72% wszystkich użytkowników.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *