Najważniejsze parametry przy zakupie smartfona do robienia zdjęć

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że smartfony są obecnie coraz lepsze. Jeśli weźmiemy pod uwagę ich specyfikację, na pewno nie można przejść obojętnie wobec faktu, że obecnie wiele z nich robi znakomite zdjęcia. Jako że na aparaty w nich się znajdujące zwracamy coraz większą wagę, warto spojrzeć na ich parametry. Które w związku z tym czynniki powinniśmy wziąć w tym przypadku pod uwagę, jeśli zależy nam na aparatach, którymi wykonamy wysokiej jakości zdjęcia?

Obiektyw

Jednym z najważniejszych parametrów aparatu w smartfonie jest jego obiektyw. W pierwszej kolejności warto w związku z tym obalić pewien mit. Wielu zauważa, że sporo zależy tutaj od producenta szkiełka. Na przykład w świecie klasycznej fotografii dobre są obiektywy Zeissa. Z pewnością jest w tym wiele racji, choć nie dotyczy do akurat smartfonów, gdyż są one na tyle małe, że łatwiej jest korygować tu wszelkie wady.

smartfon aparat1

Logo obiektywu nie ma w związku z tym żadnego znaczenia. Co innego jego światło. Dlatego też im jaśniejszy jest obiektyw, tym lepiej. Nie oznacza to jednak tego, że zdjęcia zrobione jaśniejszym obiektywem będą wyższej jakości. Nic z tych rzeczy, choć zdjęcia wykonane takim obiektywem będą lepsze w słabym świetle. Zauważmy też, że jasność obiektywu wyraża się liczbą przesłon, dla przykładu f/2.8. Im wartość po f jest niższa, tym obiektyw jest jaśniejszy.

Matryca

Ważna jest również i matryca takiego aparatu. Także i w tym przypadku wielu sądzi, że im więcej megapikseli ma aparat tym lepiej, co też ma niewiele wspólnego z prawdą, a jest tylko połową sukcesu. Rozdzielczość jest istotna, ale ważna jest także fizyczna wielkość matrycy. Ta wyrażona jest w calach i podaje się ją jako wielkość przekątnej.

smartfon aparat2

Wydaje się więc, że dobrym rozwiązaniem będzie smartfon z aparatem o mniejszej licznie megapikseli, a w zamian za to z większą przekątną matrycy.

Dodatki

Do robienia wysokiej jakości zdjęć niezbędne są także i praktyczne dodatki, pośród których najważniejsza jest optyczna stabilizacja obrazu. Ważnym dodatkiem będzie również lampa błyskowa. Najlepsze pośród nich są lampy ksenonowe. Nieco słabiej wyglądają tutaj lampy LED, choć te akurat często występują w parach. Poza tym warto też zwrócić uwagę na fizyczny spust migawki oraz wbudowaną pamięć.

Do tego wspomnijmy także o dodatkach programowych, wśród których wyliczyć możemy tryb nagrywania w slow-motion czy możliwość nagrywania w 4K. Jeśli dodamy do tego szybkość działania aparatu i ustawiania ostrości, a także reakcję na naciśnięcie spustu migawki mamy szansę mieć telefon z aparatem wysokiej klasy.

Kamerka do selfie

Na koniec zauważmy, że liczy się nie tylko aparat główny, ale też przedni, który nazywany jest aparatem do selfie. Mimo wszystko wykorzystuje się go nie tylko do robienia zdjęć selfie. Poza tym często służy on nam także do wideorozmów. Wprawdzie producenci przednimi kamerami nie rozpieszczają nas tak bardzo jak głównymi, to jednak warto je sprawdzić.

smartfon aparat3

Mamy nadzieję, że tan artykuł w ujęciu aparatów w smartfonach nieco Wam pomógł. Jak doskonale widzicie, sugerowanie się tylko częściowymi parametrami nie zawsze jest trafne. Lepiej jest aparatom przyjrzeć się z bliska. Wówczas istnieje spora szansa na to, że w atrakcyjnej cenie, która nie naraża na wielkie straty Waszego budżetu, znajdziecie telefon z aparatem lub aparatami spełniającymi wszystkie Wasze wymagania.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *