Jak odzyskać dane ze smartfona z uszkodzonym ekranem?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że obecnie smartfony są coraz odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Na pewno pod tym względem wyglądają one o wiele lepiej aniżeli jeszcze kilka late temu, choć pozory mogą mylić, bo są przecież lżejsze i cieńsze. Zastosowane w budowie smartfonów materiały sprawiają, że jednak z ich uszkodzeniami mechanicznymi spotykamy się dość rzadko. Tym bardziej że w celu ich ochrony dodatkowo możemy sięgnąć po specjalne etui na telefon czy szklane szybki chroniące ekrany.

Nie da się bowiem ukryć, że jeśli już z jakimś uszkodzeniem smartfona się spotykamy, to na ogół problem sprawiają tu właśnie ekrany. Oczywiście znajdujące się na nich szybki chronią je przed pęknięciem, ale jednak nie każdy na taką dodatkową ochronę się decyduje. Nic dziwnego, że problem z uszkodzeniem ekranu jest dość częsty. Co zrobić, jeśli jest on na tyle uszkodzony, że nie możemy go włączyć? Czy jest sprawdzony sposób na to, aby odzyskać znajdujące się na telefonie dane?

Debugowanie USB

Znakomitym sposobem na odzyskanie znajdujących się na smartfonie danych jest debugowanie USB, które jak nie trudno się domyślić następuje poprzez połączenie telefonu z komputerem poprzez kabel USB. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć do danych w smartfonie bez konieczności potwierdzania połączenia na ekranie telefonu.

Z pewnością wielu będzie miało tu obawy co do bezpieczeństwa takiej operacji. Co bowiem jeśli telefon trafi w niepowołane ręce? Czy każdy może mieć wówczas dostęp do danych na telefonie?

Nie ma co do tego żadnych obaw, ponieważ od wersji 4.2.2 systemu Android Google wprowadziło zabezpieczenie. Za pomocą specjalnego klucza cyfrowego RSA z połączonym komputerem przy pierwszym podłączeniu telefon nawiązuje zaufane połączenie i następnym razem nie prosi już o zgodę. Dlatego też połączenie ze smartfonem z uszkodzonym ekranem nie będzie możliwe, jeśli zostanie on podłączony do nowego komputera.

Kabel OTG

Ta metoda nie sprawdza się wprawdzie przy całkowicie pobitym wyświetlaczu, ale w momencie, kiedy posłuszeństwa odmówił panel dotykowy. Polega na podłączeniu smartfona do … myszki komputerowej.

OTG smartfon i myszka

Chcąc ustanowić takie połączenie należy sięgnąć po kabel OTG. Jest to przejściówka pomiędzy wejściem USB micro a klasycznym łączem USB, za którą nie zapłacimy więcej niż 10 złotych. Po takim podłączeniu dane możemy przenieść na komputer lub inny nośnik. Oczywiście w takiej sytuacji możliwe jest też wykonywanie wszystkich innych operacji na smartfonie.

Naprawa w serwisie

Borykając się z uszkodzonym ekranem, udać możemy się także do serwisu. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że usługa naprawy wyświetlacza tania nie jest i na pewno pozbawi nasze konto kilkuset złotych. Plusem jest fakt odnowienia gwarancji, choć i tak zazwyczaj nie obejmuje ona mechanicznego uszkodzenia wyświetlacza.

Przy zgłoszeniu się do serwisu możemy poprosić o zgranie znajdujących się na smartfonie danych. Niekiedy usługa ta jest dodatkowo płatna, choć nie zawsze.

Przechowywanie danych w chmurze

Bardzo popularne jest dziś przechowywanie danych w chmurze, z czego korzysta coraz więcej osób i jest to zrozumiałe. Wówczas, nawet jeśli nasz smartfon odmówi posłuszeństwa, wystarczy przełożyć kartę z niego do innego urządzenia mobilnego, a następnie zalogować się do chmury”.

Dane w chmurze

Warto jednak pamiętać o tym, że zakładając konto w chmurze użytkownik zgadza się na przetwarzanie znajdujących się w niej danych. Tak więc mimo iż niewielkie, to jednak istnieje ryzyko, że mogłyby one trafić w niepowołane ręce i zostać rozpowszechnione, choć do kwestii ich zabezpieczenia i tak przywiązuje się dziś coraz większą wagę.

Jak w związku z tym widzimy, nawet w przypadku niefortunnego wypadku i uszkodzenia wyświetlacza nie musimy tracić znajdujących się na nim danych. Istnieją bowiem sposoby na to, aby uzyskać do nich dostęp i to bez konieczności ponoszenia z tego tytułu wysokich nakładów finansowych. A może Wy znacie inne sposoby, które mogą w takiej sytuacji pomóc?

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *