Apple zmuszone do zwrotu gigantycznego podatku

Podatki są zmorą nie tylko nas wszystkich, ale i wielkich firm. Żadnym wyjątkiem nie jest tutaj Apple, które przez wiele lat unikało płacenia wysokich podatków dzięki porozumieniu z rządem Irlandii. Problem w tym, że takie praktyki były prawdopodobnie niezgodne z prawem. Tym samym Apple będzie musiało zapłacić zaległy podatek, a mówi się tu o kwocie kilkunastu milionów euro.

Komisja Europejska postępowanie w sprawie Apple prowadziła od niemal trzech lat. Wynikło z niego, że firma przez lukę w prawie uniknęła zapłacenia 13 milionów euro, choć z odsetkami kwota ta będzie nawet o sześć milionów euro wyższa. Którąś z tych sum amerykańska firma będzie więc musiała oddać.

Do wyegzekwowania należności Komisja Europejska wyznaczyła tutaj rząd Irlandii i słusznie, bo to on zawarł z tym koncernem porozumienia w roku 1991 i 2007, w ramach których Apple unikało płacenia podatku w należytej wysokości. Do tej pory od każdego zarobionego miliona firma płaciła podatek w wysokości jedynie 500 euro.

Zarówno rząd Irlandii, jak i Apple zamierzają złożyć od tej decyzji odwołanie, a więc cała sprawa z pewnością jeszcze trochę potrwa.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *