Pierwszy procesor z 1000 rdzeni

Procesory do użytku osobistego mają na ogół kilka rdzeni, a te przeznaczone dla serwerów kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt. Jest to jednak nic w porównaniu z procesorem KiloCore, który został zaprezentowany na Uniwersytecie Kalifornijskim. Ma on bowiem 1000 rdzeni, co jest pod tym względem absolutnym rekordem. Ukazano go podczas sympozjum VLSI Technology and Circuits w Honolulu.

Sam procesor składa się z aż 621 milionów tranzystorów oraz 1000 rdzeni, z których każdy może pracować z innym taktowaniem. To średnio wynosi tutaj 1,78 GHz. Pozwala to z kolei otrzymać moc obliczeniową na poziomie 1,78 TFLOPS.

Warto zauważyć, że poza liczbą rdzeni z jeszcze jednego powodu warto przyjrzeć mu się bliżej. Cechuje się on bowiem energooszczędnością, a cały układ pobiera zaledwie 0,7 W i może być zasilany pojedynczą baterii typu AA.

Co może martwić, to fakt, że został on zaprojektowany przez koncern IBM w już nie najnowszej technologii 32 nm CMOS, a więc sprawdzi się między innymi przy kodowaniu, dekodowaniu, szyfrowaniu i przetwarzaniu sygnału.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *