Rejestracja karty SIM – co należy wiedzieć, aby nie stracić numeru?

Ustawa antyterrorystyczna w Polsce wymusza na obywatelach naszego kraju rejestrację karty SIM. Zacznijmy od tego, że nie jest to innowacyjny pomysł polskiego rządu, bo takie prawo działa już w Niemczech czy Francji, choć jak widzimy po wydarzeniach ostatnich kilkunastu miesięcy, jest ono średnio skuteczne. Cop byśmy jednak o tym nie myśleli, trzeba przyznać, że choć po części ustawa ta utrudnia działania terrorystów, a niezależnie od swoich poglądów i tak każdy z nas musi się do niej ustosunkować. Warto w związku z tym tej kwestii przyjrzeć się nieco bliżej. Tym bardziej że niezarejestrowanie numeru oznaczać będzie, że ten przestanie być aktywny. Co w związku z tym należy wiedzieć o rejestracji karty SIM?

Jak zarejestrować numer?

Zacznijmy od rejestracji karty SIM. Ten proces akurat u każdego operatora wygląda bardzo podobnie i nie zajmuje wiele czasu. Maksymalny czas rejestracji karty to kilkanaście minut, choć pewnie konsultantom w salonach zajmie to znacznie krócej. Sprawdzić oni muszą jedynie zgodność podanych przez klienta danych z dokumentem tożsamości, którym może być dowód osobisty bądź też paszport. Zauważmy tutaj, że niezbędne dane podawane podczas rejestracji to imię i nazwisko, numer PESEL oraz rejestrowany numeru telefonu. Dodatkowo podać można dane kontaktowe czy dodatkowy numer telefonu, choć nie są one wymagane.

SIM1
Zauważmy tutaj, że możliwa jest również rejestracja online. W tym przypadku niezbędny jest jednak profil zaufany ePUAP, który jak dotąd został założony przez mniej niż 2% Polaków.

Jeśli weźmiemy natomiast pod uwagę aktywację nowego numeru, to wszystko jest jeszcze prostsze. Wówczas wystarczy, że do salonu zabierzemy dokument tożsamości. Rejestracji dokonamy poprzez okazanie go konsultantowi i wypełnienie karty rejestracyjnej.

Atrakcyjne bonusy

Nie jest tajemnicą, że operatorzy biją się dziś o swoich klientów. W związku z tym rejestrując obecnie numer u danego operatora, możemy liczyć na szereg bonusów. Na użytkowników rejestrujących numer w danej sieci czekają nie tylko darmowe minuty czy SMS-y, ale także duże pakiety internetowe, a nie jest przecież żadną tajemnicą, że to właśnie darmowe gigabajty najbardziej zachęcają do rejestracji u danego operatora.

Dzieci i młodzież

Warto odnieść się też do telefonów, którymi posługują się dzieci czy młodzież. Otóż te telefony także muszą zostać zarejestrowane. Zrobić to mogą osoby, które nie są pełnoletnie, ale mają ukończony trzynasty rok życia i posiadają tymczasowy dowód osobisty lub paszport. Jeśli tak nie jest, to obowiązek ten spoczywa na ich rodzicach.

Rejestracja SIM

Czasu na rejestrację swojej karty SIM nie pozostało wiele, bo czas na to mamy do 1 lutego 2017 roku. Tym bardziej warto się spieszyć, że po nowym roku, a już na pewno w drugiej połowie stycznia kolejki w salonach operatorów będą naprawdę długie. Wydaje się zatem, że nie warto czekać i oszczędzając sobie trudu w niedalekiej przyszłości lepiej numer zarejestrować już teraz.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *