Smart city – domy i firmy

Od prawie pół wieku istnieją systemy wykorzystujący technologie do większej interaktywności domu, zakładu pracy czy nawet całego miasta. Początkowo smart systemy miały wspierać produkcję, z czasem stały się odrębną metodą dzięki której firmy mogły zaoszczędzić energię czy przyspieszyć działanie. Technologia zaczęła obejmować obszary kilku budynków na raz tworząc pierwsze „inteligentne miasta” (w Polsce głównie stosuje się systemy integrujące informacje o komunikacji miejskiej). Nawet trafiła do osób prywatnych poprzez centrale sterujące domami prywatnymi.

Inteligentne domy
Każdy z domowników ma inne potrzeby, więc tak naprawdę największa zaletą jest dostosowanie interfejsu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Sterowanie domem odbywa się poprzez aplikację na smart fonie. Możemy otwierać bramę garażową, włączyć ogrzewanie, zasunąć rolety, włączyć telewizor itd. Dzięki takiej kontroli mamy także wpływ na oszczędność energii, przykładowo w pomieszczeniach gdzie rzadziej przebywamy jak kuchnia ustawiamy zimą ogrzewanie na 21 stopni Celsjusza. Natomiast w salonie na wyższą, dodatkowo siedząc na kanapie możemy wyłączyć światło w pozostałych pokojach czy wracając z pracy uruchomić ogrzewanie by na nasz powrót ustawić optymalną temperaturę.
Dom wyposażony jest w odpowiednie czujniki i kamery które wysyłają informacje do głównej centrali. W ten sposób zwiększamy nasze bezpieczeństwo, systemy alarmów przeciw włamaniowych często połączone są z odpowiednią firmą zajmującą się ochroną mienia. Natomiast my jako użytkownik mamy dostęp do informacji bezpośrednio. Co za tym idzie w przeciwieństwie do zwykłego alarmu nie jesteśmy narażeni na stres spowodowany niewiedzą i możemy szybko dezaktywować system bez narażania się na koszty interwencji agencji ochrony.


Dodatkowo każdy czujnik włącza autonomiczny system bez konieczności naszej ingerencji:
– Czujka deszczu: Gdy tylko zacznie padać złoży automatycznie markizy i odłoży w czasie podlewanie ogrodu by nie marnować wody;
– Czujka nawodnienia: Gdy ziemia w ogrodzie wyschnie zanadto, automatycznie uruchomi system nawadniania. A w domu zadba o Twoje rośliny doniczkowe;
– Czujka ruchu: Zapali światło gdy w nocy pójdziesz do toalety, ostrzeże Cię przed złodziejem i automatycznie włączy lampę przed domem;
– Czujka dymy: Gdy wybuchnie pożar, natychmiast zamknie główny zawór gazu, zapali wszystkie lampy i włączy alarm;
– Czujka wilgotności: Włączy nawilżanie w systemie wentylacji by powietrze nie było zbyt suche i zwiększy wentylację w łazience gdy wilgoci będzie zbyt dużo.
Oczywiście nie każdy budynek musi być naszpikowany elektroniką. Jednak warto przemyśleć tego typu rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli zależy nam nie tylko na komforcie ale i oszczędności energii oraz funkcjonalności.

Smart technologia w biurze
O ile tego typu systemy świetnie sprawdzają się w przypadku produkcji a nawet jako usprawnienie komunikacji w mieście. To zaplecze produkcyjno – magazynowe musi obejść się rozwiązaniami nie dedykowanymi. Przykładowo do biura spływają dane z systemów ERP(wyjątkiem jest program do usprawnienia pracy księgowości), które pomagają w planowaniu działań i kontroli procesów. Dodatkowo istnieje opcja w wyposażenie się w inteligentne rolety, czy sterowanie klimatyzacji i inne rozwiązania stosowane w smart domach.

Podsumowanie
Rozwój technologii pozwala nam na optymalizacje praktycznie każdej dziedziny życia. Na szczęście poza zwiększaniem zysków przedsiębiorstw, mamy także w naszych domach mamy coraz to nowsze udogodnienia. Dzięki coraz lepszej komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami otrzymujemy nowe formy planowania czasu a co za tym idzie uskutecznienia naszych działań.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *