Edimax Gemini RE11

Test extendera Edimax Gemini RE11

Zgodnie z obietnicą dzisiaj kolejny odcinek naszego cyklu o zwiększaniu i poprawianiu wydajności sieci WiFi w naszych domach. W zeszłym tygodniu testowaliśmy wzmacniacz Linksys RE7000, który nie do końca sprawdził się podczas testów w moim piętrowym domu.

Tym razem naszym testom zostanie poddany wzmacniacz firmy Edimax oznaczony symbolem RE11. W poprzednim zdaniu użyłem liczby pojedynczej a tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma wzmacniaczami bo RE11 to dwa urządzenia nadawcze.

Otwieramy pudełko.

Zestaw dotarł do nas w małym, estetycznym pudełku. W środku znajdowały się dwa urządzenia, 4 anteny, kabel ethernet oraz płyta instalacyjna. Niestety w moim domu nie ma już żadnego komputera, który posiadałby napęd optyczny, stąd nie mogę podzielić się wrażeniami na temat zawartości wspomnianej płyty.

 

Nie będzie ona jednak konieczna, bo instalacja i konfiguracja RE11 jest bardzo prosta. Pomaga w tym dosyć oszczędna a jednak wyczerpująca instrukcja obsługi w postaci rozkładanej, dużej ulotki. W razie jakichkolwiek problemów producent udostępnia szczegółową instrukcję na swojej stronie pod adresem: http://www.edimax.com/edimax/mw/cufiles/files/download/manual/RE11/RE11_User_Manual_v1_0_English_EN.pdf

Wzmacniacze są dosyć małe, mają one wymiary 59x91x40 mm (nie licząc zamontowanej wtyczki oraz anten) tak więc powinny zmieścić się nawet w najciaśniejszych kątach z gniazdkiem elektrycznym.

 

Z przodu urządzenia znajdziemy 6 diod, logo producenta oraz przycisk WPS. Wzmacniacze sprawiają wrażenie solidnych, są ładnie zaprojektowane i nie powinny rzucać się w oczy ani przeszkadzać swoim wyglądem. Diody sygnalizują nam: połączenie z siecią 2.4GHz, połączenie z siecią 5GHz, stan urządzenia, czy używany jest WPS oraz LAN oraz czy mamy połączenie z drugim urządzeniem.

W dolnej części producent dał nam do wykorzystania gniazdo ethernet oraz tajemniczy włącznik, który pozwala obniżyć moc sygnału WiFi urządzenia ze 100 na 50% lub całkowicie go wyłączyć.

 

Na każdym z nadajników znajdziemy także etykietę z nazwą sieci, którą rozgłasza urządzenie oraz hasłem dostępu. Warto zauważyć, że dla obu urządzeń dane są te same co ułatwia konfigurację bo nie musimy pamiętać które urządzenie jest główne, a które podrzędne.

Odpalamy, czyli konfigurujemy i korzystamy!

Konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta. Możemy skorzystać z przycisku WPS i pozwolić urządzeniu na samodzielne połączenie się z routerem i dublowania ustawień sieci WiFi. Ja tradycyjnie wybrałem konfigurację przez przeglądarkę. W tym celu podłączyłem tylko jedno urządzenie, przeszedłem pod podany przez producenta adres i zacząłem konfigurację.

RE11 może pracować w trzech trybach:

  • WiFi Extender czyli rozszerzać zasięg naszego połączenia WiFi
  • WiFi Access Point, czyli łączyć się z naszym routerem “po kablu” i rozgłaszać sieć po WiFi, jeżeli nasz router nie ma takiej opcji.
  • WiFi Bridge, czyli podłączamy wzmacniacz do urządzenia po kablu ethernet i udostępniamy sieć temu urządzeniu.

Ja wybrałem tryb WiFi Extender i przystąpiłem do dalszej konfiguracji. Ograniczyła się ona do kilku kliknięć podczas których przyłączyłem się do mojej domowej sieci, ustawiłem nazwę rozgłaszanej sieci oraz hasło. Po paru chwilach urządzenie przyjęło zmiany i zaczęło spełniać swoją rolę. W dalszej części artykułu zaznaczyłem położenie urządzenia master oraz slave. Konfiguracja drugiego urządzenia, czyli wspomnianego slave, jest prosta i przyjemna. Zaraz po konfiguracji pierwsze wzmacniacza, podłączyłem drugie urządzenie do prądu i nacisnąłem przycisk WPS najpierw na pierwszym, potem na drugim wzmacniaczu. Konfiguracja przebiegła szybko i bezproblemowo i w przeciągu paru chwil mogłem przystąpić do dalszych testów.

RE11 posiada bardzo ciekawą opcję, możliwość połączenia ze wzmacniaczem, który daje w danym momencie najlepszy sygnał. W tym celu należy oba wzmacniacze skonfigurować z takimi samymi nazwami sieci WiFi a urządzenie z którego będziemy korzystać będzie łączyło się z tym wzmacniaczem, który jest w tym momencie najbliżej. Jest to bardzo przydatne kiedy np. robimy coś ważnego i zmieniamy położenie z parteru na piętro lub odwrotnie.

Wszystkie poniższe testy przeprowadziłem nie zmieniając położenia wzmacniaczy bo to wydawało mi się optymalne, dodatkowo jestem ograniczony znikomą ilością gniazdek w korytarzu.

Zainteresowanych zapraszam do sprawdzenia wyników “wyjściowych” w poprzednim artykule, czyli jakie prędkości uzyskałem w danym pomieszczeniu korzystając tylko i wyłącznie z połączenia z moim routerem. Pozwoli to na lepsze zapoznanie się z osiągami extendera Edimaxa.

Wyniki testów

Pokój nr 1:

 

Edimax – sieć 2.4GHz (piętro, pokój nr 1)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 3.63 Mb/s 898.4 KiB/s
SpeedTest.net 3.18 Mb/s 1.95 Mb/s

 

Edimax – sieć 5GHz (piętro, pokój nr 1)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 3.68 Mb/s 535.9 KiB/s
SpeedTest.net 3.12 Mb/s 3.52 Mb/s

 

Pokój nr 2:

 

Edimax – sieć 2.4GHz (piętro, pokój nr 2)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 4.29 Mb/s 4.12 Mb/s
SpeedTest.net 3.16 Mb/s 4.7 Mb/s

 

Edimax – sieć 5GHz (piętro, pokój nr 2)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 5.05 Mb/s 577.4 KiB/s
SpeedTest.net 3.17 Mb/s 5.82 Mb/s

 

Pokój nr 3:

 

Edimax – sieć 2.4GHz (piętro, pokój nr 3)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 2.8 Mb/s 2.6 Mb/s
SpeedTest.net 3.18 Mb/s 1.95 Mb/s

 

Edimax – sieć 5GHz (piętro, pokój nr 3)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 4.09 Mb/s 1.56 Mb/s
SpeedTest.net 1.59 Mb/s 3.75 Mb/s

 

Jak widać na powyższych tabelach, urządzenie całkiem dobrze daje sobie radę z rozgłaszaniem sygnału na piętrze mojego domu. Nie doświadczyłem żadnych przerw czy problemów ze złapaniem sygnału. Wprawdzie prędkość działania zostawia jeszcze pewne pole do popisu jednakże biorąc pod uwagę dość niską cenę urządzenia, wyniki te są w pełni zadowalające.

 

Myślę, że Edimax RE11 można polecić każdemu, kto doświadcza problemów z zasięgiem swojej sieci WiFi. Fakt, że urządzenie to tak naprawdę 2 wzmacniacze (w cenie mniejszej niż niejeden jedno-nadajnikowy wzmacniacz) sprawia, że pokrycie siecią WiFi będzie stuprocentowe, nawet w dużych domach.

 

Redakcja Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *