Test extendera Linksys RE7000

Drodzy czytelnicy, chciałbym z przyjemnością przedstawić krótki (3 odcinkowy) cykl, z testami trzech urządzeń mających na celu poprawić wydajność sieci WiFi w naszych domach. Testowane będą trzy różne urządzenia, które mają jednak ten sam cel – zwiększyć przepustowość i zasięg domowej sieci.

Odkąd pamiętam, w moim domu zawsze miałem problemy z zasięgiem WiFi. Przebrnąłem już przez kilka urządzeń oraz routerów, które miały pomóc z osiągnięciem optymalnego zasięgu. Jako, że pracuję w domu, zasięg i wydajna sieć jest dla mnie dość dużym priorytetem.

Wprawdzie większość czasu pracuję w jednym miejscu, gdzie stoi mój router ale reszta domowników także ceni sobie fakt, że sieć pracuje wydajnie i stabilnie w każdym miejscu w domu.

Obecnie korzystam z routera Asus RT-AC88U, sygnał wzmacniam za pomocą PowerLine PLW1000 i jest to rozwiązanie prawie bardzo dobre, choć dosyć kosztowne (zestaw ten będzie testowany jako ostatni).

Z tym większą przyjemnością przystąpiłem do testowania wzmacniacza sygnału, dostarczonego mi przez firmę Linksys. Jest to urządzenie rozszerzające zasięg sieci WiFi oznaczone numerem RE7000.

Co w środku?

Wzmacniacz został dostarczony w dość dużym (jak na rozmiary urządzenia) pudełku. W środku oprócz samego urządzenia, znalazłem tylko krótką instrukcję obsługi.

Sama instrukcja jest krótka, aczkolwiek wyczerpująca. Linksys RE7000 jest urządzeniem dość prostym w obsłudze, więc instrukcja nie będzie nam raczej potrzebna.

Samo urządzenie jest dosyć sporych rozmiarów, mierzy 126x81x46 mm i waży około 255 gramów. Przy takich gabarytach obawiałem się, że będzie “zwisać” z gniazdka ale nic takiego się nie dzieje.

Na przodzie urządzenia znajdziemy subtelne logo producenta oraz diodę, która na szczęście świeci dość delikatnym światłem i nie rozświetla połowy pokoju w nocy, jak zdarzało się to konkurencyjnym urządzeniom. Z boku urządzenia do dyspozycji mamy jego włącznik, przycisk WPS oraz przycisk do resetowania ustawień, który jest na tyle zamaskowany, że niemożliwe jest jego przypadkowe naciśnięcie bez np. małego wkrętaka. Na spodzie urządzenia do dyspozycji jest port ethernet. Jeżeli ktoś posiada urządzenie, które nie ma wbudowanego bezprzewodowego połączenia to RE7000 może przyjść z pomocą, ponieważ port ten można wykorzystać do podłączenia się do internetu. Bardzo przydatna opcja, sprawdziłem ją ze swoim wzmacniaczem HK3770 i działa bardzo przyzwoicie.

Uruchamiamy, czyli konfiguracja urządzenia.

Konfiguracja urządzenia może odbyć się na dwa sposoby – łatwy i trochę trudniejszy. Pierwszy sposób ogranicza się do podłączenia urządzenia do gniazdka sieciowego oraz naciśnięciu przycisku WPS na routerze oraz urządzeniu. Cała procedura jest dokładnie opisana w instrukcji i szkoda miejsca na jej powtarzanie tutaj. Ja wybrałem ręczną konfigurację poprzez panel dostępny z poziomu przeglądarki internetowej.

W tym celu należy podłączyć urządzenie do prądu i na komputerze wybrać sieć WiFi, którą rozgłasza urządzenie. Następnie automatycznie powinna otworzyć się nam domyślna przeglądarka wraz z panelem konfiguracji urządzenia. Ta jest dosyć prosta i szczegółowo opisana w poszczególnych krokach. W moim przypadku wszystko odbyło się prawie bezproblemowo. Dlaczego prawie? Dlatego, że sieć 5Ghz pracowała w automatycznym zakresie kanałów a niektóre zakresy nie są obsługiwane przez RE7000. Gdy zmieniłem ustawienia na routerze, wzmacniasz wykrył moją sieć 5Ghz i mogłem przystąpić do dalszej konfiguracji. Ograniczyła się ona do wybrania sieci, podania hasła dostępu oraz ustalenia nazwy sieci rozgłaszanej przez urządzenie. Dodatkową ciekawostką jest wskaźnik położenia wzmacniacza. Urządzenie wskaże czy znajduje się za blisko, za daleko czy w dobrej pozycji względem routera.

Panel zarządzania urządzeniem

Kiedy przebrniemy przez pierwszą konfigurację, warto zapoznać się z resztą możliwości, które oferuje nam panel konfiguracyjny. Jak na takie urządzenie, jest on dość rozbudowany.

Oprócz standardowych ustawień sieci, mamy do dyspozycji ustawienia QoS, Cross Band (technologii, która pozwala na jednoczesne używanie obu pasm sieci WiFi), włączenie ograniczenia dostępu do urządzenia.

Rozkład domu i położenie routera

Na poniższych dwóch obrazkach przedstawiam rozkład mojego domu, oznaczenia pokoi na piętrze oraz położenie routera.

Testujemy!

Kiedy przebrnąłem przez konfigurację, z ochotą przeniosłem urządzenie na piętro i zacząłem testować jego osiągi. Na początku umieściłem urządzenie w pokoju oznaczonym numerem jeden. W tym miejscu zasięg sieci z routera nie jest najgorszy ale liczyłem na to, że urządzenie trochę poprawi osiągi sieci i rozgłosi sygnał na pozostałe pokoje. Niestety srogo się zawiodłem, skaner odległości od routera pokazuje, że urządzenie jest umiejscowione za daleko aby dobrze rozgłaszać sygnał.

Wzmacniacz przeniosłem do pokoju nr 2, który jest położony bezpośrednio nad pomieszczeniem, w którym stoi router. Niestety tutaj także skaner odległości zawyrokował za dalekie położenie od urządzenia nadawczego. Co więcej, próba ponownego skonfigurowania RE7000 w tym pomieszczeniu kończyła się niepowodzeniem, niemożliwe było połączenie się z routerem, mimo że na stronie konfiguracyjnej wskazywana siła zasięgu miała 5 możliwych kresek.

W pokoju nr 3 urządzenie nie widziało internetu w ogóle. Postanowiłem jednak umieścić extender z powrotem w pokoju numer 1 i sprawdzić czy w pokoju nr 3 będę miał zasięg. Udało mi się połączyć z siecią 5Ghz a wynik był całkiem zadowalający, biorąc pod uwagę to, że w tym miejscu nie mogę się połączyć ze swoim routerem.

Poniżej prezentuję wyniki jakie urządzenie osiągnęło podczas testów, kiedy działało w pokoju numer 1 oraz numer 2.

Na początek przedstawiam wyniki z parteru, z miejsca gdzie znajduje się router (aby mieć odniesienie co do osiągów samego wzmacniacza). Wszystkie testy zostały wykonane na laptopie Dell XPS 9560 z systemem Windows 10. Do testów sieci domowej posłużył mi program SpeedTest Lan, który wykonuje 10 operacji na pliku o wielkości 10MB i oblicza średnią prędkość ze wszystkich operacji. Testowym urządzeniem był mój NAS Seagate PersonalCloud, podłączony do routera poprzez kabel Ethernet.

Testy prędkości internetu zostały wykonane 3 krotnie i wyciągnięta została z nich średnia wartość, posłużyła mi do tego strona speedtest.net oraz przeglądarka Chrome.

Nagłówek akapitu określa miejsce w którym był wykonany test a nagłówek tabeli określa z jakim urządzeniem byłem połączony i w jakim pomieszczeniu znajdowało się urządzenie, z którym miałem połączenie.

 

Router – sieć 2.4Ghz (na parterze w pokoju z routerem)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 14.6 Mb/s 16,5 Mb/s
SpeedTest.net 3,17 Mb/s 8.47 Mb/s

 

Router – sieć 5Ghz (na parterze w pokoju z routerem)
Metoa Upload Download
SpeedTest Lan 22,7 Mb/s 35,4 Mb/s
SpeedTest.net 8.59 Mb/s 3,18 Mb/s

 

Pokój nr 1:

 

Router – sieć 2.4Ghz (piętro, pokój nr 1)
Metoa Upload Download
SpeedTest Lan 7,4 Mb/s 5.77 Mb/s
SpeedTest.net 3.17 Mb/s 4.74 Mb/s

 

Router – sieć 5Ghz (piętro, pokój nr 1)
Metoa Upload Download
SpeedTest Lan 5,56 Mb/s 1,32 Mb/s
SpeedTest.net 3.12 Mb/s 426 KiB/s

 

RE7000 – sieć 2.4Ghz (piętro, pokój nr 1)
Metoa Upload Download
SpeedTest Lan 7,66 Mb/s 3,15 Mb/s
SpeedTest.net 1,75 Mb/s 426 KiB/s

 

RE7000 – sieć 5Ghz (piętro, pokój nr 1) – brak sygnału

 

RE7000 – sieć 2.4Ghz (piętro, pokój nr 2)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 3,61 Mb/s 2,49 Mb/s
SpeedTest.net 2,98 Mb/s 1,56 Mb/s

 

RE7000 – sieć 5Ghz (piętro, pokój nr 2) – brak sygnału

 

Pokój nr 3:

 

RE7000 – sieć 2.4Ghz i 5Ghz (piętro, pokój nr 1)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 3,61 Mb/s 2,49 Mb/s
SpeedTest.net 1,08 Mb/s 397,9 KiB/s

 

RE7000 – sieć 2.4Ghz i 5Ghz (piętro, pokój nr 2)
Metoda Upload Download
SpeedTest Lan 3,61 Mb/s 2,49 Mb/s
SpeedTest.net 3,1 Mb/s 6,2 Mb/s

 

 

Podsumowanie

 

Szczerze mówiąc jestem trochę rozczarowany tym urządzeniem. Producent zachwala swój produkt mówiąc, że korzysta z technologii MU-MIMO oraz z eliminacji tzw. Dead Zone czyli miejsc bez pokrycia zasięgiem. Biorąc pod uwagę jego cenę, spodziewałem się lepszych osiągów a w moim przypadku, kiedy pokrycie na parterze zapewnia mi router, urządzenie nie znajduje zbytnio zastosowania. Nie znalazłem żadnego miejsca na piętrze mojego domu, gdzie wzmacniacz byłby “zadowolony” z siły sygnału do rozgłoszenia.
Kiedy jednak RE7000 złapie dobry zasięg z routera, wtedy pokazuje swoje osiągi, ale ma to miejsce tylko na jednopoziomowej płaszczyźnie. Tak więc wzmacniacz nadaje się jak najbardziej do mieszkań oraz do parterowych domów, bo jak widać na ostatnim przykładzie w powyższych pomiarach, urządzenie dosyć dobrze rozgłasza sieć WiFi na jednym poziomie.


Redakcja Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *