Czy warto inwestować w smartfony z czytnikiem linii papilarnych?

Telefony są dziś bardzo zaawansowane i w żadnym nawet najmniejszym stopniu nie przypominają tych, z którymi mielibyśmy do czynienia kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Technologia rozwija się obecnie tak szybko, że za stosunkowo niewielką cenę możemy otrzymać ciekawego smartfona z szeregiem dodatkowych funkcji. Jednym z dodatków, który w nowych smartfonach jest już standardem będzie czytnik linii papilarnych. Czym w związku z tym jest taki dodatek i czy warto inwestować swoje oszczędności w smartfony z tą funkcją?

Czytnik linii papilarnych1

Do czego służy czytnik linii papilarnych?

Zacząć należy od tego, że skaner taki nie powinien nastręczać wielu problemów, a to dlatego, że na ogół jest on zintegrowany z przyciskiem Home, choć w niektórych modelach znajduje się z tyłu obudowy. Czemu służy zatem taki czytnik?

Otóż jest to funkcja, która dodatkowo ma służyć ochronie naszego smartfona przed tym, aby do jego zawartości nie dostały się niepowołane osoby. Wystarczające do takiego zabezpieczenia będzie dokładne zeskanowanie odcisku swojego palca. Po krótkiej konfiguracji taki smartfon jest już gotowy do działania, a do jego odblokowania wystarczy przyłożyć palec do skanera. W takiej sytuacji nikt inny nie będzie miał dostępu do znajdujących się w telefonie danych.

Integracja z systemami płatności

Warto zauważyć, że czytnik linii papilarnych jest dziś bardzo często zintegrowany z systemami płatności mobilnej. Wprawdzie jak na razie w Polsce takie płatności nie mają jeszcze miejsca, ale wszystko wskazuje na to, że do końca roku się to zmieni. Samsung i Google prowadzą już rozmowy z polskimi bankami i najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy takie płatności mobilne jako jedne z pierwszych na Starym Kontynencie będą mieć miejsce także w Polsce.

Czytnik linii papilarnych2

Inwestować czy nie?

Powstaje pytanie, czy warto stawiać na smartfony z czytnikiem linii papilarnych, czy może lepiej jest z tego dodatku zrezygnować i nie brać go pod uwagę przy wyborze telefonu. Wielu uważa, że czytnik linii papilarnych jest dziś zbędny. Przynajmniej jeśli w swoim telefonie nie przechowujemy ważnych danych. Rzeczywiście jest w tym sporo prawdy, choć niekoniecznie. Zwłaszcza jeżeli w Polsce pojawią się płatności mobilne. Wówczas smartfon z czytnikiem linii papilarnych może być bardzo przydatny, gdyż pozwoli nam realizować transakcje płatnicze bezgotówkowe, dodatkowo bez konieczności noszenia przy sobie kart płatniczych.

Inną kwestią jest już natomiast to, że przy wyborze smartfona na pewno nie może to być czynnik decydujący. O wiele ważniejsza jest wielkość i rozdzielczość ekranu, procesor czy ilość pamięci RAM. Czytnik linii papilarnych to natomiast dodatek. Zauważmy jednak, że dodatek, który pojawia się coraz częściej i wydaje się, że już wkrótce będzie on na wyposażeniu każdego telefonu, który pojawi się na rynku.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *