Czy warto zabezpieczać smartfony szkłem hartowanym?

Jakiś czas temu pisaliśmy o ubezpieczaniu swoich smartfonów, co na pewno nie jest złym pomysłem. Tym bardziej że oferty operatorów pod tym względem są dla klientów coraz korzystniejsze. Poza tym w zależności od zakresu ubezpieczenia może ono objąć nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale też kradzież. Mimo wszystko najczęściej na uszkodzenia w smartfonach narażone są ekrany. Będąc mniej przezornym i nie chcąc narażać się na miesięczne koszta ubezpieczenia, ekrany zabezpieczyć można też w inny sposób. Jeszcze kilka lat temu na rynku królowały folie, choć te jedynie zabezpieczały je przed zarysowaniem. Obecnie poziom ochrony znacznie poszedł w górę, a sklepy z akcesoriami GSM oferują klientom szkło hartowne. Czym jest takie szkło i czy rzeczywiście dla ekranu w smartfonie jest to ochrona wystarczająca?

Co daje szkło hartowane?

Szkło hartowane zabezpiecza ekran go przed zarysowaniami i uszczerbkami. Jako że jest o wiele wytrzymalsze od klasycznego, tych pierwszych na nim być nie powinno wcale, gdyż dobre szkła odpowiadają nawet 9 stopniu twardości w skali Mohsa, przez co zarysować go nie można nawet ostrym narzędziem.

szkło na smartfona1

Skala twardości według Mohsa:
1 – materiał dający się łatwo zarysować paznokciem.
2 – materiał, który można zarysować paznokciem.
3 – materiał można zarysować w łatwy sposób, np. przy pomocy miedzianego drutu.
4 – materiał można z łatwością zarysować z wykorzystaniem pomocy noża.
5 – materiał trudny do zarysowania przy pomocy noża.
6 – materiał, który można zarysować ostrymi narzędziami ze stali.
7 – materiał tak twardy, że można nim zarysować szkło.
8 – materiał tak twardy, że z łatwością zarysuje się nim szkło.
9 – materiał tak twardy, że może przeciąć szkło, a sam zostać zarysowany jedynie ostrzem diamentowym.
10 – materiał tak twardy, że zarysuje się go jedynie diamentem.

Zalety i wady szkła hartowanego

Zalet szkła jest oczywiście o wiele więcej aniżeli jego wad. Jeśli nabędzie się szkło dobrej jakości, nie tylko będzie ono o wiele odporniejsze od folii i ochroni ekran przed uszkodzeniami, ale także nie ograniczy jego czułości oraz nie wpłynie negatywnie na jakość wyświetlacza. Poza tym szkła takie są łatwe w nałożeniu.

Do największych wad można byłoby przypisać cenę, choć dziś na rynku szkło hartowane kupić można już za 20 zł. Te mogą jednak utrudniać nawigowanie po ekranie. Wytrzymalsze kosztują natomiast ponad 100 złotych.

Jak założyć szkło hartowane?

Z umieszczeniem szkła hartowanego na ekranie smartfona żadnego problemu być nie powinno. Obecnie rynek jest w takie akcesoria bardzo bogaty i znalezienie szkła do odpowiedniego modelu telefonu, nie tylko idealne pod względem rozmiaru, ale też z wycięciami na przyciski jest bardzo proste.

Sam proces zakładania rozpocząć trzeba natomiast od wyczyszczenia ekranu. Następnie zedrzeć ze szkła folię i powoli umieścić je na ekranie, zwracając uwagę na to, aby nie powstały żadne przesunięcia. Na koniec pozostaje już jedynie je docisnąć.

szkło na smartfona2

Większy problem może być z jego zdjęciem, choć i z tym każdy powinien sobie poradzić. Podważyć je bowiem trzeba na krawędzi i odchylać ku górze.

Podsumowanie

Wydaje się w związku z tym, że szkło hartowane to dobry sposób na zabezpieczenie ekranu swojego smartfona. Wprawdzie w nowszych modelach, w których znajdziemy już szkiełko Gorilla Glass w zasadzie jest ono zbędne, to jeśli jednak ktoś posiada smartfona z nieco niższej półki cenowej i nie ma ubezpieczenia, to jak najbardziej zakup szkła hartowanego powinien rozważyć.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *