czytnik e-booków

Jak wybrać czytnik e-booków?

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia zbliżają się do nas wielkimi krokami. Skoro tak warto zastanowić się nad prezentami dla najbliższych. Jeszcze kilkanaście czy nawet kilka lat temu dobrym prezentem byłaby książka. Dziś nie jest to już takie oczywiste, bo jednak nawet do dobrej lektury zasiadamy coraz rzadziej. Nie ma więc sensu kupowania książki, która i tak przez wiele miesięcy będzie zbierać kurz na półce. W zamian warto zakupić czytnik e-booków. Jako że książki w wersji elektronicznej robią dziś furorę taki wybór wydaje się być racjonalny. Na jakie parametry takich czytników zwrócić uwagę zabierając się za ich zakup?

Dla kogo?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie, kto z takiego czytnika będzie zadowolony. Na pewno przypadnie on do gustu osobie zafascynowanej nowymi technologiami, która jest zbyt leniwa, aby sięgnąć po gruby tom i spędzić nad nim kilka wieczorów. Poza tym czytnik e-booków będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku osób często podróżujących. Jako że targanie ze sobą grubych książek jest uciążliwe, taki czytnik na pewno się w ich przypadku sprawdzi.

Ekran

W czytniku najważniejszy jest ekran. To od niego zależy, czy będzie on komfortowy i wygodny. Uwagę zwracamy tu przede wszystkim na ich wielkość. Większość ekranów czytników posiada przekątną o wielkości 7 lub 8 cali, choć znajdziemy również te 5-calowe, jak i czytniki wyposażone w ekrany dwukrotnie większe.

czytnik e-booków

Poza wielkością liczy się również ich rozdzielczość. Ta im będzie wyższa, tym lepiej. Pamiętajmy, że parametr ten podawany może być w pikselach lub dpi. Inne istotne parametry to natomiast kontrast oraz często niedoceniany poziom szarości. Im będzie on większy, tym otrzymamy bardziej czytelny obraz. Obecnie w wybranych modelach ilość tych poziomów wynosić może nawet 16.

Typ

Czytnik e-booków może być wyposażony w wyświetlacz LCD lub wykonany być w technologii e-papieru. Wbrew pozorom lepiej sprawdzają się tu te drugie. Ekrany LCD do dłuższego czytania się bowiem nie nadają.

Obsługa

Patrząc na obsługę czytników, wyróżniamy ich dwa rodzaje. Pierwsze z nich to ekrany rezystancyjne zwane oporowymi. Do ich obsługi niezbędny jest rysik. Pozostałe to ekrany pojemnościowe obsługiwane za pomocą palców.

Bateria

Akumulator jest tu tak samo ważny, jak w przypadku innych urządzeń mobilnych. Logiczne jest, że im bateria będzie pojemniejsza, tym z czytnika korzystać możemy dłużej bez konieczności jego ładowania. Używając ich w czasie podróży radzimy jednak mieć przy sobie dodatkowe źródło energii pod postacią powerbanka.

W większości przypadków producenci wyrażają pojemność akumulatora w mAh. Zdarza się jednak, że wartość baterii odnosi się do odświeżeń ekranu.

Obsługiwane formaty

Każdy czytnik obsługuje wiele podstawowych formatów plików. Wśród nich są ePUB, PDF, mobi, txt, html, FictionBook, rtf czy doc. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na formaty niestandardowe. Dobrze, kiedy czytnik obsługuje format Adobe DRM. Bez tego rozszerzenia otworzenie niektórych plików może być niemożliwe.

czytnik e-booków

Pamięć zewnętrzna

Zakupiony czytnik na pewno będzie miał pamięć wewnętrzną. Przy dużej liczbie e-booków może się ona jednak okazać niewystarczająca. Dlatego ważne, aby miał on możliwość jej rozszerzenia poprzez karty microSD.

Łączność

Przyda się również łączność bezprzewodowa. Dobrze więc, aby czytnik e-booków był wyposażony w moduł Wi-Fi umożliwiający połączenie z siecią i aktualizację jego oprogramowania. Bluetooth z kolei umożliwi przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami.

Dodatkowe funkcje

Poza oczywistą funkcją czytnika może on również być wyposażony w funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest Text To Speech pełniąca funkcję audiobooka. Dodatkowo dobrze, jeśli jest on wyposażony w odtwarzacz mp3 umożliwiający odtwarzanie plików muzycznych.

Akcesoria

Akcesoria same w sobie nie są niezbędne, choć mogą być bardzo pomocne. Szczególnie zadbać należy tu o zabezpieczający pokrowiec, powerbanka oraz rozszerzającą pamięć kartę microSD. Dla czytających po zmroku przyda się też niewielka i wyposażona w giętkie ramię lampka LED.

Cena

Skoro wiemy już, co jest najważniejsze w czytnikach e-booków, czas poznać ich ceny. Te są bardzo różnorodne i potrafią kosztować nawet ponad dwa czy trzy tysiące złotych. Dziesięć razy mniej zapłacimy natomiast za czytniki najtańsze. Wydaje się, że dobry czytnik e-booków powinniśmy nabyć w cenie do tysiąca złotych.

Jeśli w prezencie na najbliższe święta Bożego Narodzenia zamierzaliście kupić taki czytnik, mamy nadzieję, że po tym artykule jesteście wśród nich znacznie lepiej zorientowani, niż miało to miejsce dotychczas. Czas najwyższy na zakupy.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *