Zmiany, które niesie w sobie Android 7.0 Nougat

Kilka dni temu oficjalnie na rynek wprowadzony został nowy system Google, a więc Android 7.0 Nougat, choć pierwsze wzmianki o nim pojawiały się rzecz jasna już wcześniej. Warto w związku z tym nieco go sobie przybliżyć. Jakie w związku z tym czekają nas w nim zmiany? Z racji sporego zainteresowania postanowiliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Pełen multitasking

W pierwszej kolejności trzeba tu wspomnieć o możliwości korzystania z dwóch programów jednocześnie. Nie jest to trudne, bo aby to zrobić, wystarczy włączyć aplikację, a następnie przytrzymać przycisk przełączania się między programami i wybrać właściwe proporcje ekranu.

API Vulkan

Android 7.0 Nougat jest obsługiwany przez niskopoziomowy interfejs programowania bazujący na Mantle i będący następcą OpenGL, a więc API Vulkan. Zyskają na tym oczywiście gry, które będą o wiele lepiej korzystać z mobilnego procesora.

API Vulkan Android 7 Nougat

Oszczędzanie energii

Wprawdzie baterie w smartfonach są dziś coraz żywotniejsze, to jednak do oszczędzania w nich energii przykłada się dużą wagę. W Androidzie 7.0 Nougat znajdziemy poprawioną w stosunku do systemu Android 6.0 Marshmallow funkcję Doze, która wykryje, kiedy telefon nie jest nam potrzebny, nawet jeśli będziemy wówczas w ruchu.

Centrum powiadomień

W Androidzie 7.0 Nougat zmieniło się także centrum powiadomień. W nowym systemie notyfikacje będą wyświetlane w grupach, dzięki czemu zajmą mniej miejsca. Co istotne powiadomienia można rozwinąć w kilka notyfikacji, na których wykonamy swobodne działania, na przykład je archiwizując.

Menu szybkich ustawień

W dużym stopniu zmieniło się też centrum ustawień. Teraz widocznych będzie jedynie pięć pierwszych skrótów, a kolejne pojawią się dopiero po mocniejszym geście. Oczywiście menu to można modyfikować, dodając w nim nowe pozycje, przestawiając je, jak i kasując.

Menu szybkich ustawień Android 7 Nougat

Odpisywanie z poziomu powiadomień

Z poziomu ekranu powiadomień możemy również odpisywać na wiadomości, a nawet dawać lajki. Jest to o tyle korzystne, że przy wykonywaniu prostych akcji nie jesteśmy zmuszani do uruchamiania aplikacji. Szczególnie zadowoleni powinni być z tego faktu użytkownicy korzystający z Facebook Messengera.

Ekran i sugestie ustawień

Ekran ustawień jest podobny do tego, z jakim mieliśmy do czynienia w systemie Android 6.0 Marshmallow, choć nie obyło się bez małych zmian. Teraz przy każdym ustawieniu dostrzec będziemy mogli dodatkowe informacje.

Natomiast sugestie, które się tutaj pojawiają na górze, sugerują użytkownikowi, z których opcji powinien on skorzystać. Ponadto znajdziemy tu pasek boczny, choć to dodatek mało praktyczny dublujący funkcje klasycznego menu.

Kalibracja ekranu

Ciekawa jest też funkcja kalibracji ekranu, która pozwala dowolnie wyregulować wyświetlacz urządzenia. Znajdziemy tu również tryb odwrócenia kolorów przydający się, kiedy z telefonu chcemy skorzystać wieczorem. Zmniejsza on bowiem emisję światła niebieskiego powodującego problemy ze snem.

Kalibracja Ekranu Android 7 Nougat

Zmiana wielkości elementów interfejsu

Ostatnią wartą odnotowania zmianą jest możliwość edycji wielkości elementów interfejsu i dostosowanie ich do własnych potrzeb. Nie sprawi to też trudności, bo wykorzystuje się do tego suwak.

Jak zatem widzicie Android 7.0 Nougat wprowadza całkiem sporo nowości, choć pewnie nie wszystkie są aż nadto praktyczne. Już w następnym artykule postaramy się natomiast przybliżyć datę aktualizacji do tego systemu, biorąc pod uwagę smartfony największych światowych koncernów.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *