Na co zwracać uwagę wybierając pada?

Wiele gier komputerowych nie wymusza na nas posiadania pada. Wystarczające będą bowiem klawiatura i myszka. Taki zestaw sprawdza się między innymi w grach RTS i RPG. Jednakże są gry, do których pad jest nam niezbędny. Wprawdzie na rynku tego typu akcesoriów komputerowych nie brakuje, to jednak stając przed ich wyborem mamy spory dylemat. Jakiego w związku z tym pada do komputera kupić, aby się nie rozczarować?

Komu potrzebny jest pad?

Na to pytanie po części odpowiedzieliśmy już na wstępie. Pad niezbędny jest do gier z wielu różnych dziedzin. O takim zakupie pomyśleć także muszą ci, którzy chcą w pełnym komforcie skupić się na rozgrywce i mieć nad przeciwnikiem pewną przewagę. Wielkim plusem pada jest bowiem to, że posiada on dwie analogowe gałki, które w porównaniu z klawiaturą poprawiają przyspieszenie, gdyż ta działa na zasadzie zero – jeden.

Nie można zapomnieć też o tym, że wiele gier, które powstały na komputer zaplanowana była z myślą o konsoli. Wówczas sterowanie poszczególnymi postaciami z poziomu klawiatury będzie trudne i wymagało od nas niemal małpiej gibkości.

Dual Shock

W końcu pad niezbędny będzie też tym, którzy wcześniej posiadali konsole. „Przesiąść” się i ma klawiaturę będzie dla nich trudno, na pewno o wiele trudniejsze aniżeli zmiana w odwrotnym kierunku.

Cena

Powiedzenie, że jakość idzie w parze z ceną, nie wzięło się znikąd i nie inaczej jest też i tym razem. Dlatego też przed zakupem trzeba dobrze sprawdzić danego pada. Przede wszystkim nie można ich kupować na ślepo. Powinny one bowiem dobrze trzymać się w dłoni i nie sprawiać problemów w grze, co w przypadku niektórych modeli nie jest takie oczywiste.

Poza tym ważne, aby miały one analogowe gałki. Wielokrotnie kupujący tego nie sprawdzają, po czym okazuje się, że gałki nie są analogowe a cyfrowe, co stawowi już sporą różnicę.

Pady do komputerów nabędziemy dziś już w okolicach 50-60 złotych, choć te średniej jakości kosztują około 100 zł. Zawierają wówczas w sobie analogi i większość funkcji przydatnych dla każdego gracza. Na tańsze pady nie ma co patrzeć. Nie dość, że są one dość ubogie w określone funkcje, to wiele do życzenia pozostawia także ich jakość, bo wykonane są one ze słabego materiału i często się psują.

Co w tym zakresie można zatem polecić? Na pewno trudno zawieźć się na padach takich firm jak Play Station czy Xbox. Zresztą pad Dual Shock z Play Station przez wielu graczy uznawany jest za najlepszy w historii. Poza Play Station i Xbox warto bliżej się w kwestii wyboru padów przyjrzeć też firmie Logitech.

Z kablem lub bez?

Ważnym czynnikiem przy wyborze pada jest również jego łączność. Na rynku znajdziemy dziś pady z kablem, jak również bezprzewodowe. Obie wersje mają dobre i złe strony. Pady bezprzewodowe to na pewno o wiele większy komfort i wygoda, choć działają wolniej niż pady na kablu. Jednakże dla zwykłego gracza jest to niezauważalne.

Xbox Pad

Pady przewodowe nie skutkują natomiast żadnymi opóźnieniami i są tańsze. Niekiedy jednak zbyt wiele emocji może skutkować wyrwaniem z nich kabla. Takie wypadki niestety także się zdarzają.

Niezależnie jednak od wszystkiego nabywając pady, przede wszystkim skupić się trzeba na ich jakości, bo ta jest bezwzględnie najważniejsza. Cena nie powinna odgrywać tu aż tak wielkiej roli, zdając sobie sprawę, że zakupu takiego dokonujemy na lata.

administrator Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *